Buduj podwójnie i oszczędzaj pieniądze

Zalety usługi projektowej Hilti BIM

Maj 2020  I  4 minuty  I  Cyfryzacja, BIM, kompetencja, szyna kotwiczna HAC

 

Kto chce zbudować dom, potrzebuje do tego projektu. Dzięki metodzie planowania BIM projekt ten staje się tak precyzyjny, że cały budynek jest najpierw tworzony w sposób cyfrowy, zanim wzniesione zostaną pierwsze ściany. Wydawałoby się, że oznacza to dużo dodatkowej pracy, ale w ostatecznym rozrachunku metoda ta pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy oraz wspiera zrównoważone budownictwo poprzez rozważne planowanie i właściwy wybór produktów.

Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, umówiliśmy się na spotkanie w Hamburgu z Markusem Schmitzem i jego kolegą Hayo Meijsem. Dwóch kierowników projektów BIM pracuje obecnie nad dużym projektem w HafenCity w Hamburgu. Opowiedzą nam o tym, jak działa usługa projektowa BIM i dlaczego warto z niej korzystać.

Wróciliście właśnie z jednego z największych placów budowy w Europie. Co się tam buduje?

Markus: W miejscu położonym bezpośrednio przy porcie w Hamburgu, w pobliżu sali koncertowej Elbphilharmonie, powstaje nowa dzielnica Überseequartier. Oprócz terminalu statków wycieczkowych i dużego centrum handlowego, powstaną tam również trzy hotele i kino, biura i budynki mieszkalne.

Hayo: Łączna powierzchnia, o której tu mówimy, wynosi prawie 100 tys. metrów kwadratowych. W tej chwili nie widać jeszcze budynków, a jedynie duży wykop na garaże podziemne. Ale pierwsze prace betoniarskie zostały już wykonane i wzniesiono też już kilka ścian.

 

Jaką rolę odegrała firma Hilti na tym placu budowy?

Hayo: Na początek wprowadziliśmy do naszego projektu kombinację z szyną kotwiącą HAC 30. Pierwsze szyny zostały już nawet zabetonowane. W kolejnym etapie inwestor zdecydował się także skorzystać z naszej usługi projektowej BIM.

Markus: Dla Hilti Deutschland jest to największe jak dotąd zlecenie projektowe. Projektujemy wsporniki mocujące dla kompletnego, technicznego wyposażenia budynku (TGA), czyli np. do systemów grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych, wentylacyjnych lub elektrycznych. Zaczynamy od podstawowej koncepcji, następnie zajmujemy się obliczeniami statycznymi i projektowaniem oraz łączymy wszystko w cyfrowy model BIM. Budujemy więc dwa razy: najpierw cyfrowo, a potem w rzeczywistości na placu budowy.

 

Zawsze wydawało się, że Hilti sprzedaje sprzęt i materiały eksploatacyjne. Ale w tym przypadku zajmujecie się przede wszystkim projektowaniem, prawda?

Hayo: Tutaj wypełniamy lukę, którą często widzimy na placach budowy. Projektowaniem poszczególnych instalacji technicznego wyposażenia budynku zajmują się różne biura inżynieryjne, przez co zapomina się, że całe to wyposażenie musi być ułożone razem w ścianach lub sufitach. Dlatego też brakuje tego elementu optymalizacji, aby nie tylko poprowadzić linie obok siebie, ale aby także połączyć je w inteligentny sposób.

Markus: Z reguły przyjeżdżamy z naszymi produktami na plac budowy dopiero, gdy faza projektowa została zakończona. Dzięki usłudze projektowania, siedzimy przy stole ze specjalistami innych branż i możemy wprowadzić nasze opcje rozwiązań już na wczesnym etapie projektowania. W pierwszym kroku świadczymy tylko usługi inżynierskie, ale jednocześnie możemy polecić klientowi odpowiednie produkty Hilti.

 

Jakie korzyści mają klienci z tej kombinacji?

Markus: Klienci oczywiście korzystają z naszego know-how w zakresie techniki mocowań, którego nie posiadają wyspecjalizowane biura projektowe, ponieważ nie muszą się o to martwić. Dzięki usprawnieniom i wstępnemu montażowi w zakładzie, udaje nam się również zaoszczędzić czas i materiał klienta. W rzeczywistości oznacza to 50-60 % oszczędności w tych obszarach.

 

Czy jest to opłacalne także w przypadku mniejszych projektów budowlanych?

Hayo: Jest to jak najbardziej odpowiednie również dla mniejszych projektów. Najważniejsze jest to, aby przemyśleć sobie sposób postępowania możliwie jak najwcześniej. Kiedy beton jest już na placu budowy, jest już za późno.

Markus: Jest również możliwe, że usługa projektowania BIM będzie wykorzystywana tylko dla części inwestycji budowlanej. Na przykład, jeśli szyby instalacyjne są bardzo wąskie lub trudne do wyposażenia, klienci proszą nas o pomoc w efektywnym zaplanowaniu tylko tej części budynku i uniknięciu problemów na placu budowy.

 

W 2019 roku firma Hilti otworzyła BIM Experience Center w Rotterdamie. Co się tam robi?

Hayo: Centrum to ma zapewnić, że wszyscy współpracownicy w Europie będą mieć taki sam poziom wiedzy w odniesieniu do projektowania BIM. W tym celu regularnie odbywają się szkolenia i warsztaty. Ponadto nasz zespół w Rotterdamie pomaga kierownikom projektów BIM  w zakresie ich planowania. Tu urzędują także modelarze BIM, którzy tworzą projekt cyfrowy.

Markus: Korzystamy również z BIM Experience Center podczas dokonywania prezentacji dla klientów. W tym miejscu może zobaczyć, jak działa oprogramowanie lub jak wygląda optymalizacja projektu. Podsumowując, chodzi tu o wewnętrzny rozwój kompetencji, modelowanie i żywy świat doświadczeń dla klienta.  

 

Wracając do zlecenia w Hamburgu: co było kluczowym elementem, który przekonał klienta – szyna kotwiąca HAC 30 czy projektowanie BIM?

Markus: Powiedziałbym, że pół na pół. Najbardziej interesująca dla klienta była nasza interdyscyplinarna usługa projektowania, ponieważ pozwala ona zaoszczędzić sporo pieniędzy. A w kolejnym kroku zaprezentowaliśmy zalety naszej szyny kotwiącej, co już podwójnie przekonało klienta.

 

Tego typu szyny są już dostępne na rynku. Co w takim razie odróżnia szyny Hilti od szyn innych producentów?

Markus: Posiadamy najbardziej kompletne portfolio szyn kotwiących na rynku, a tym samym idealną szynę dla każdego zastosowania. Za pomocą szyny kotwiącej HAC 30 można uzyskać mniejsze odległości od krawędzi niż w przypadku porównywalnych produktów. I pomimo węższej konstrukcji można przenosić większe obciążenia. Dodatkowo, profil szyn jest oczywiście kompatybilny z całą naszą techniką instalacyjną. 

 

Coś większego niż dzielnica miasta już raczej się nie przytrafi. Czy są jeszcze projekty, których byście sobie życzyli?

Hayo: Chciałbym zaprojektować cały szpital. W takim projekcie jest bardzo dużo instalacji technicznego wyposażenia budynku. Dużą rolę odgrywają tu również zabezpieczenia przeciwpożarowe i mocowania wykonywane nad głową. Z punktu widzenia projektowania BIM byłoby to z pewnością bardzo interesujące.

Markus: Jeśli chodzi o mnie, to byłyby to projekty, które mierzą bardzo wysoko. Myślę szczególnie o tym, jakie wrażenie zrobiło na mnie, gdy zobaczyłem wieże Petronas w Malezji. Ale fascynują mnie również inne wysokie budynki, jak Burj Khalifa w Dubaju czy Wieża Jeddah, która jest obecnie budowana w Arabii Saudyjskiej. Zwłaszcza przy realizacji tego typu projektów świetnie sprawdzi się projektowanie BIM. A firma Hilti może zaoferować odpowiednie rozwiązania szynowe nawet dla najbardziej ekstremalnych konstrukcji.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Hayo Meijs

Hayo Meijs od trzech lat pracuje dla Hilti jako International BIM Project Manager. 52-latek był zaangażowany w tworzenie BIM Experience Center w Rotterdamie. Nie ma swojego ulubionego narzędzia w domu, ale może go okazjonalnie używać w pracy: tachimetr budowlany PLT 300.

Markus Schmitz

42-letni kierownik projektu BIM, Markus Schmitz, pracuje dla Hilti od 10 lat. Pracował również jako konsultant handlowy w przemyśle oraz jako inżynier w terenie. Nie ma ulubionego narzędzia, ale jego żona bardzo chętnie używa kompaktowej akumulatorowej wkrętarko-wiertarki SF 2-A12.

To także może Cię zainteresować

Patrick Woerle

Wywiad: cyfrowa transformacja

Kwiecień 2020  I  3 minuty  I  BIM, kompetencje

Patrick Woerle, Senior Trade Manager Structural Engineering, Hilti 

Czytaj więcej
Tablet PC z oprogramowaniem BIM

Wirtualny świat na wyciągnięcie ręki

Wrzesień 2019  I  2 minuty  I  BIM, kompetencje

Hilti otwiera Experience Center BIM w Rotterdamie.

Czytaj więcej
Cyfryzacja w branży budowlanej

Digitalizacja – wspólny projekt

Kwiecień 2020  I  6 minut  I  Digitalizacja, BIM, kompetencje

Jak może się udać digitalizacja w branży budowlanej? Metoda BIM oferuje zarówno małym jak i dużym firmom możliwość zwiększenia wydajności i lepszej współpracy.

Czytaj więcej
ręce cyfrowe

Forum ekspertów BIM – Cyfryzacja placu budowy

Kwiecień 2020  I  3 minuty  I  Digitalizacja, BIM, kompetencje

Wszyscy zaangażowani są zgodni co do tego, że projekty budowlane muszą stać się bardziej przejrzyste i produktywne. Wymaga to nowych technologii, nowych standardów, nowych procesów i nowych form współpracy.

Czytaj więcej
ON!Track Aktywne śledzenie T380 Tag i walizka na flotę

Udany duet na rzecz większej produktywności

Październik 2019  I  4 minuty  I  usługi

Dobre w pojedynkę, ale razem jeszcze lepsze: wiele osób już zaufało połączeniu usług zarządzania sprzętem ON!Track i zarządzania flotą. W wywiadach klienci Hilti opowiadają o problemach, w których rozwiązaniu pomógł im ON!Track.

Czytaj więcej