cyfrowa transformacja

Patrick Woerle, Senior Trade Manager Structural Engineering, Hilti

Patrick Woerle

Cyfryzacja jest wszechobecna i – szczególnie w branży budowlanej – jest tematem wzbudzającym liczne kontrowersje. Branża się zmienia. Pożądane są zmiany procesowe, mające na celu zwiększenie produktywności i dlatego potrzebny jest nowy sposób myślenia. Na tym tle rodzą się ekscytujące dyskusje, których efektem są  praktyczne rozwiązania,  takie jak cyfrowa metoda projektowania BIM. Według tego modelu, projekty budowlane realizowane są w zupełnie inny sposób, który sprawia, że są przede wszystkim bardziej przejrzyste i produktywne. W rozmowie z Hilti, Oliver Geibig, Senior Trade Manager Engineering, wyjaśnia, czym jest cyfrowa ewolucja z perspektywy firmy w Liechtenstein.

 

Pan Woerle, dlaczego BIM jest optymalnym procesem przyszłości?

Sposób, w jaki obecnie realizuje się projekty budowlane, nie jest skuteczny. Zaczynając od projektowania, przez realizację, aż po eksploatowanie obiektów we wszystkich fazach. Cyfryzacja, a zwłaszcza BIM, obiecuje zwrot w kierunku większej produktywności. Skutkuje to redukcją błędów planistycznych, a w konsekwencji błędów wykonania, co przekłada się na znacznie lepsze przestrzeganie ram czasowych i finansowych.

 

Czy cyfrowa metoda projektowania jest skuteczna tylko w przypadku dużych projektów?

Zastosowanie metody BIM jest opłacalne dla wszystkich projektów. Chodzi o coś więcej niż tylko modelowanie obiektu w ramach projektu. Ostatecznie chodzi o integralne projektowanie przez wszystkie branże i ulepszenie obecnych procesów. To będzie z kolei prowadzić do większych sukcesów małych i średnich projektów.

 

Jak wyglądają rozwiązania Hilti w kontekście BIM?

Tradycyjnie wspieramy naszych klientów takimi produktami, jak maszyny i technologia pomiarowa. W obszarze BIM2Field wprowadziliśmy na rynek coraz więcej usług i rozwiązań w zakresie oprogramowania, mających na celu zwiększenie wydajności. Oznacza to, że Hilti może zaoferować produkty, oprogramowanie i usługi na każdym etapie łańcucha wartości. Stawiamy przy tym na spójną integrację procesów roboczych. Oznacza to, że chcemy być dla naszych klientów silnym partnerem na ścieżce ich cyfrowej transformacji we wszystkich fazach projektu. W tym celu opracowujemy całościowe rozwiązania, które zapewniają pełną integrację ze środowiskiem pracy. Aby w pełni to zrozumieć, pozostajemy w bliskim kontakcie z naszymi klientami za pośrednictwem naszego działu sprzedaży bezpośredniej.

 

Jak można sobie wyobrazić taką integrację w praktyce?

Dla nas oznacza to, że jesteśmy zintegrowani z zespołem projektowym, nie tylko w fazie realizacji, ale już znacznie wcześniej. Tylko w ten sposób możemy wygenerować wartość dodaną. Tak, jak przy projektowaniu wielobranżowych rozwiązań w zakresie mocowań. Dzięki pełnej koncepcji już na wczesnym etapie prac, można znacznie zmniejszyć koszty materiałowe i instalacyjne. Na przykład, wcześniejsze zaprojektowanie prowadnic szynowych sprawia, że późniejsze wiercenie otworów pod mocowania staje się zbędne.

 

Czy BIM może zostać wdrożony w pełnym zakresie w każdym przedsiębiorstwie?

Wprowadzając BIM, firmy muszą najpierw zastanowić się, co metoda ta ma spowodować na poszczególnych etapach projektu. To pozwoli określić konieczne inwestycje w sprzęt i oprogramowanie, a także dalsze kształcenie pracowników. Ponadto decyzja w sprawie BIM musi mieć swoje odzwierciedlenie w sposobie zarządzania. Z reguły firmy nie mają takiego zaplecza, by mogły sobie pozwolić na wycofanie się z codziennej działalności w celu stworzenia odpowiednich kompetencji BIM.

 

W jaki sposób Hilti może pomóc?

Inwestujemy dużo w badania i rozwój. W rezultacie automatycznie patrzymy w przyszłość, aby – jako innowacyjna firma – być przygotowanym na takie tematy, jak BIM i inne kwestie związane z cyfryzacją. Ponadto nasze działania marketingowe wyznaczają nam cel, jakim jest poszerzanie liczby lojalnych klientów. Te umiejętności i współpraca na równych zasadach są podstawą zaufania, które tak bardzo sobie cenią nasi klienci.

 

Kto najbardziej skorzysta na BIM?

Finalnie skorzysta każdy. Inwestor – ponieważ może polegać na ramach czasowych i finansowych. Projektant – ponieważ będzie miał znacznie mniej podwójnej pracy. I wreszcie przedsiębiorca, ponieważ otrzymuje kompletny projekt jako podstawę swoich obliczeń.

 

A co należałoby jeszcze poprawić w odniesieniu do BIM?

Ogólnie rzecz biorąc, nie możemy czekać, aż wszystkie warunki zostaną wyjaśnione w najdrobniejszych szczegółach, ale musimy zacząć już teraz i stale się rozwijać. Istotnym komunikatem, przekazanym przez dr inż. Boddena z kancelarii Kapellmann Rechtsanwälte, w trakcie naszego forum eksperckiego Hilti BIM, które odbyło się 13 marca 2018 r. we Frankfurcie nad Menem, było to, że wszystkie istniejące prawne warunki ramowe zostały zaprojektowane tak, aby każdy mógł natychmiast rozpocząć pracę z BIM. Dlaczego mielibyśmy czekać?

 

A jak wygląda Pana osobiste zdanie na temat cyfrowej transformacji w branży budowlanej?

Jestem pewien, że to, co obecnie rozumiemy i stosujemy w ramach BIM, to tylko wierzchołek góry lodowej. Szybki rozwój w dziedzinie digitalizacji i tworzenia sieci otworzy w najbliższej przyszłości kolejne możliwości. Bardziej wydajne projektowanie, standaryzacja, prefabrykacja, a tym samym szybszy czas realizacji projektów to dopiero początek. Tematy, takie jak rzeczywistość wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, dzięki którym możemy szczegółowo przedstawić klientowi obiekt jeszcze przed rozpoczęciem budowy, już nadchodzą. To ekscytujący czas pełen nowych rozwiązań, które na nas czekają. Ale musimy zacząć już tu i teraz.

To także może Cię zainteresować

Tablet PC z oprogramowaniem BIM

Wirtualny świat na wyciągnięcie ręki

Wrzesień 2019  I  2 minuty  I  BIM, kompetencje

Hilti otwiera Experience Center BIM w Rotterdamie.

Czytaj więcej
Building Information Modeling

Budownictwo zintegrowane z BIM

 

BIM - Building Information Modeling

Czytaj więcej
Laboratorium badawcze ochrony przeciwpożarowej z osobą w kombinezonie ochronnym

Ochrona przeciwpożarowa made in Germany

Wrzesień 2019  I  3 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa, kompetencje

Jak w Hilti współpracują ze sobą działy rozwoju i produkcji? 

Czytaj więcej
ON!Track Aktywne śledzenie T380 Tag i walizka na flotę

Udany duet na rzecz większej produktywności

Październik 2019  I  4 minuty  I  usługi

Dobre w pojedynkę, ale razem jeszcze lepsze: wiele osób już zaufało połączeniu usług zarządzania sprzętem ON!Track i zarządzania flotą. W wywiadach klienci Hilti opowiadają o problemach, w których rozwiązaniu pomógł im ON!Track.

Czytaj więcej
Pracownik Hilti w centrum logistycznym ze skanerem ramion

Planowanie prac? Najlepiej cyfrowo

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  logistyka, cyfryzacja

Droga od produkcji, przez centra dystrybucyjne do miejsca użytkowania towarów jest zatem całkowicie cyfrowa.

Czytaj więcej