Bez obawy przed przepięciami

Jak chronić budynki i maszyny przed uderzeniami piorunów, awariami zasilania i zwarciami?

Oświetlenie nad zakładem przemysłowym

Styczeń 2020  I  3 minuty  I  konstrukcje stalowe i metalowe

 

Latem burze powstają często w dość gwałtowny i nagły sposób. Z pewnością także i Tobie zdarzyło się liczyć sekundy pomiędzy piorunem i grzmotem, aby dowiedzieć się, jak daleko jest burza.

Zgodnie z prostą zasadą, liczba sekund podzielona przez 3 to odległość burzy w kilometrach. Ale czy wiesz, że burza może być niebezpieczna nawet w odległości 16 kilometrów? Gdy usłyszysz grzmot, błyskawica może uderzyć również gdzieś niedaleko Ciebie.

Burze i nawałnice stają się coraz powszechniejsze w Europie

Dzieje się tak dlatego, że w ciągu ostatnich 30 lat temperatury na całym świecie były powyżej średniej. Ciepło „przyciąga“ burze, zatem centra burzowe znajdują się w gorących, równikowych obszarach. Z tego samego powodu te gwałtowne zjawiska atmosferyczne częściej występują w miastach niż w terenach niezabudowanych. Obszary miejskie emitują więcej ciepła, co powoduje, że w powietrzu jest więcej energii. Nawiasem mówiąc, „światowa stolica burz“ to Durban w Południowej Afryce. Kiedy uderza piorun, skuteczny system ochronny musi zapobiec najgorszemu.

Aby piorunochrony były w stanie poradzić sobie z nagłym wyładowaniem elektrycznym, wywołanym przez uderzenie pioruna, należy rozważnie dobierać do nich elementy mocujące. Leży to nie tylko w interesie właścicieli budynków, ale także firm, które zainstalowały systemy odgromowe i uziemienia, ponieważ uszkodzenia przepięciowe są oznaką nieprawidłowo zainstalowanych systemów. Z tego powodu firmy wykonawcze mogłyby zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

 

 

W Europie szkody w wyniku przepięć kosztują rocznie kilka milionów Euro

W Europie uderzenia piorunów w budynki i hale są przeważnie nieszkodliwe dla ludzi. Wynika to głównie z ulepszonych zewnętrznych środków ochrony odgromowej, których stosowanie jest wymagane przez prawo budowlane. Inaczej jest z bezpieczeństwem instalacji i maszyn. Uszkodzenia przepięciowe stanowią około 80% wszystkich szkód spowodowanych przez błyskawice. Aby dokonać zniszczeń, piorun nie musi nawet bezpośrednio uderzyć w budynek. Promień, w którym może oddziaływać fala uderzeniowa i ładunek magnetyczny uderzenia pioruna wynosi dwa kilometry.

Należy o tym pamiętać, szczególnie, że nasze życie staje się coraz bardziej „cyfrowe“. Nasz dom, nasze biuro, a nawet hale przemysłowe i produkcyjne są w coraz większym stopniu zależne od wrażliwych technologii. Coraz częściej stosuje się na przykład inteligentną technologię klimatyzacji, systemy komunikacyjne lub alarmy antywłamaniowe. Również dostęp do budynków biurowych i przemysłowych lub specjalnie zabezpieczonych obszarów w budynku jest obecnie kontrolowany głównie przez systemy elektroniczne.

Serwer do wypalania

Jeśli w wyniku działania piorunów i przepięć dojdzie do uszkodzeń, a nawet pożarów tych złożonych systemów, zarówno rozmiar awarii, jak i ich koszty są ogromne. Ponadto zdarza się, że wiele funkcji systemowych kontroluje się tylko przez połączenie z Internetem. Jeśli to połączenie zostanie zakłócone, wyeliminowane zostaną niezbędne kanały komunikacyjne i systemy przetwarzania danych. Szkody gospodarcze, szczególnie dla firm i przemysłu, są kolosalne.
 

 

Uziemienie to klucz do skutecznej ochrony przed przepięciami – i przed stratami finansowymi w przemyśle

Nawet maszyny i urządzenia zasilane z linii elektroenergetycznych muszą być chronione przed przepięciami i uziemione. Mówi się o tzw. uziemiających połączeniach ochronnych, gwarantujących ludziom i maszynom bezpieczeństwo w przypadku awarii z powodu przepięcia. Przyczynami nadmiernego napięcia na maszynach i urządzeniach mogą być uderzenie pioruna oraz awaria zasilania w sąsiedniej sieci energetycznej lub zwarcie zewnętrznego przewodu. W przypadku awarii nawet te mniej potężne fale uderzeniowe niszczą budynki lub elementy instalacji, a skutki takiej sytuacji mogą być groźne.

Drugim ważnym zabezpieczeniem przed przepięciami jest wyrównanie potencjałów. W przemyśle znajduje ono zastosowanie w codziennej pracy, nawet bez oddziaływania burzy: urządzenia i obwody, które przewodzą potencjalnie niebezpieczne napięcie, muszą być uziemione w każdym przypadku. Odbywa się to poprzez łańcuch połączeń. Tworzy się fizyczne połączenie wszystkich potencjalnie przewodzących podzespołów maszyny lub budynku, które normalnie nie przewodzą napięcia (na przykład stalowe dźwigary hali przemysłowej, korytka kablowe lub kołnierze rurowe) i niskonapięciowego przewodu ochronnego. Przewody ochronne z kolei są połączone z główną szyną uziemiającą. W przypadku przepięcia, prąd może zostać odprowadzony do głównej szyny uziemiającej.

Instalacje uziemiające wymagają niezawodnych zamocowań

Szablon testowy dla śrub z gwintem S-BT
1 / 6
Bezpieczny i prosty montaż

Dwupunktowe połączenie z dźwigarem stalowym
2 / 6
Połączenie dwupunktowe

Złącze elektryczne X-BT-ER
3 / 6
Także w technologii X-BT

Połączenie śrubowe śruby z kluczem płaskim
4 / 6
Szybki i niezawodny montaż

Rury zabezpieczone 2 kablami uziemiającymi
5 / 6
Ochronne wyrównanie potencjałów rur

Śruba gwintowana (stal nierdzewna, gwint metryczny) do połączeń elektrycznych w stali
6 / 6
Kompletna oferta systemowa

Oczywiście materiał użyty do uziemienia i połączenia musi być w stanie sprostać ogromnemu obciążeniu – rzędu kilku tysięcy woltów – nagle wygenerowanego napięcia. Dotyczy to również elementów mocujących, które są używane do instalacji systemów uziemiających, ograniczników i łączników napięciowych.

Mocowania systemów uziemiających są wszechobecne: na zewnątrz i wewnątrz budynków, w środowiskach silnie korozyjnych i niekorozyjnych. Łączniki muszą spełniać w związku z tym najróżniejsze wymogi, a także wykazywać odporność na wysokie napięcie i przepięcia.

To także może Cię zainteresować

Różne kształty stalowe w stosie

Od surowej stali po gotową maszynę – razem z Hilti

Listopad 2019  I  3 minuty  I  konstrukcje stalowe i metalowe

Stal jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów na świecie. W tej pierwszej części serii „Mocowanie do stali“ prezentujemy dobrze przemyślane rozwiązania w produkcji stali.

Czytaj więcej
Szklana stalowa fasada stacji Kings' Cross Station w Londynie

Trwałe mocowanie – w każdej sytuacji

Grudzień 2019  I  3 minuty  I  konstrukcje stalowe i metalowe

W drugiej części oświetlamy mocowania na istniejących konstrukcjach stalowych. Szeroki wachlarz zastosowań oznacza najbardziej zróżnicowane wymagania w zakresie rozwiązań mocowań – od wibracji po korozję.

Czytaj więcej
Rury zabezpieczone 2 kablami uziemiającymi

Prosty montaż kołków do stali

Styczeń 2020  I  2 minuty

Z kołkami gwintowanymi montaż do stali staje się szybki i prosty. Wykorzystaj je do uziemienia ochronnego, wyrównania potencjałów i ochrony odgromowej maszyn i urządzeń.

SIW 6AT-A22, SI-AT-A22, B22, SI-S, Kwik-HUS, HUS3, Screw anchor, cordless impact wrench, standard battery, short socket

Bezpieczeństwo w montażu konstrukcji stalowych

Listopad 2019  I  1 minuta

Poznaj innowacyjny moduł SI AT. Od teraz kotwy rozprężne mogą być mocowane bez przeszkód i bez użycia klucza dynamometrycznego. Skoordynowany system składający się z zakrętarki i inteligentnego modułu, zaoszczędzi Twój czas i pieniądze oraz pozwoli na bezpiecznie osadzanie zgodnie z przepisami. Zminimalizuj błędy montażowe, spowodowane użyciem nieprawidłowego momentu dokręcającego.

Czytaj więcej
ON!Track Aktywne śledzenie T380 Tag i walizka na flotę

Udany duet na rzecz większej produktywności

Październik 2019  I  4 minuty  I  usługi

Dobre w pojedynkę, ale razem jeszcze lepsze: wiele osób już zaufało połączeniu usług zarządzania sprzętem ON!Track i zarządzania flotą. W wywiadach klienci Hilti opowiadają o problemach, w których rozwiązaniu pomógł im ON!Track.

Czytaj więcej