Od surowej stali po gotową maszynę – razem z Hilti

Stal jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów konstrukcyjnych na świecie

Różne kształty stalowe w stosie

Listopad 2019  I  3 minuty  I  konstrukcje stalowe i metalowe

 

Stal jest tak wszechstronna, jak żaden inny materiał konstrukcyjny. Stabilna, elastyczna, z możliwością formowania na zimno i na gorąco – możliwości jej zastosowania są nieograniczone. Ponadto może być wielokrotnie poddawana recyklingowi – i to bez żadnych strat pod względem jakości. I bardzo dobrze, ponieważ tylko w taki sposób można pokryć roczne światowe zapotrzebowanie rzędu ponad miliarda  ton stali surowej rocznie.

Stal

Od tysiącleci człowieka fascynuje stal, jej uzyskiwanie i różnorodne możliwości zastosowania

Nic dziwnego – każdy istotny krok w rozwoju budownictwa ze stali, począwszy od wczesnej epoki żelaza, aż po okres uprzemysłowienia w XX wieku, szedł w parze z postępem i zmianami społecznymi. Stal bowiem miała  istotne znaczenie dla wszystkich narodów i ich przemysłu – zarówno jako materiał, z którego wykonana była broń wojenna, ale też jako materiał budowlany.

 

Jak ze stali surowej powstaje maszyna?

Po wyjęciu z pieca hutniczego, stal jest następnie dalej przetwarzana w procesach kucia, walcowania lub podczas obróbki laserowej. Powstają profile, rury, blachy, drut i półfabrykaty, które następnie mogą być stosowane w budownictwie naziemnym i podziemnym lub w konstrukcjach maszyn. Stalownie dostosowują skład i wymiary elementów stalowych do potrzeb swoich klientów.

To jest moment, w którym profile lub odkuwki muszą zostać wyraźnie oznakowane: dla którego klienta przeznaczone są produkty stalowe? Który element maszyny będzie wykonany z tej odkuwki?

  • DX 462 przy znakowaniu żarzącej się stalowej belki

    Znakowanie stali surowej za pomocą urządzeń Hilti

    I tu po raz pierwszy pojawia się okazja zastosowania urządzeń Hilti w budownictwie stalowym: podobną zasadę działania jak osadzaki stosowane w pracach wykończeniowych, mają narzędzia do znakowania Hilti. Są one wyposażone w specjalną głowicę do znakowania gorących lub zimnych elementów stalowych.

    Narzędzia do znakowania Hilti

Mocowania do stali w procesie produkcji – skuteczne i proste dzięki Hilti

Tradycyjny sposób łączenia elementów stalowych w procesie produkcji to spawanie lub łączenie za pomocą śrub. Techniki te stawiają monterów przed dużymi wyzwaniami, przede wszystkim pod względem efektywności montażu. Każde z tych zastosowań wymaga bowiem dużo czasu i jest zależne od wpływów zewnętrznych.

W przypadku łączenia za pomocą śrub, monter potrzebuje mieć dostęp z obu stron montowanego elementu. Ponadto w wyniku montażu dochodzi do uszkodzenia powierzchni, przez co konieczne- jest dodatkowe zabezpieczenie powlekanej stali. Wiercenie otworów przelotowych wpływa także niekorzystnie na nośność konstrukcji.

Najczęstszą metodą łączenia elementów stalowych w maszynach typu dźwigi, które są narażone na duże obciążenia, jest spawanie. Mimo iż metoda ta jako technika łączenia jest niezawodna, to wymaga także ogromnych nakładów pracy. Prace mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych spawaczy, gdyż zawsze istnieje ryzyko pożaru. Sam proces spawania jest żmudny, a spoiny wymagają złożonej, wielostopniowej procedury kontroli jakości, począwszy od kontroli wizualnej, przez badania magnetyczne, aż po badania ultradźwiękowe.

 

Brak konieczności prac dodatkowych, brak żmudnej kontroli jakości i łatwy dostęp do obszaru roboczego

Dziś nie ma już praktycznie czasu na wykonywanie tak czasochłonnych prac w procesie produkcji. Dlatego też nową technikę zamocowań Hilti do stali zaprojektowaliśmy tak, by również instalatorzy nieposiadający wiedzy specjalistycznej mogli wykonywać prace montażowe w prosty i szybki sposób.

 

Mocowania do stali w technologii montażu bezpośredniego

W przypadku montażu bezpośredniego do stali stosuje się ten sam mechanizm osadzania, który jest stosowany także w budownictwie oraz pracach wykończeniowych. Dodatkowo jednakże, w wyniku działania wysokiej temperatury powstającej podczas osadzania gwoździa w podłożu stalowym, dochodzi do zgrzania się gwoździa i podłoża. Proces ten jest nie tylko szybki i prosty, lecz powoduje także wzrost nośności.

Śruby połączone z rusztem i belkami stalowymi

Zespalanie z użyciem gwoździ

W montażu bezpośrednim z użyciem gwoździ, elementy budowlane są łączone ze sobą w sposób mocny i niedemontowalny. Wstępne nawiercanie otworu nie jest konieczne, ponieważ urządzenie do osadzania wbija gwóźdź w podłoże za pomocą energii wytworzonej z amunicji,  gazu lub akumulatora. Czas niezbędny do wykonania tej czynności jest minimalny.

Urządzenia do osadzania
Zestawy narzędzi do ustawiania śrub na belce stalowej malowanej na czerwono

Zamocowania z użyciem kołków gwintowanych

Kołki gwintowane łączą elementy budowlane ze sobą w taki sposób, by można je było również potem rozdzielić. Montując kołek ze stępionym wierzchołkiem wykonuje się najpierw płytki otwór nieprzelotowy w podłożu. W otworze tym można następnie osadzić kołek gwintowany. Metoda ta nadaje się przede wszystkim do stali o dużej wytrzymałości i wysokich lub dynamicznych obciążeń. Również w przypadku tej metody nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania  podłoża i nie trzeba zapewniać dostępu z dwóch stron.

Urządzenia do osadzania
Wkrętarka akumulatorowa wierci otwór w czerwonym nośniku stalowym

Łączenie stali kołkami wkręcanymi

W przypadku miękkiej stali i aluminium, najbardziej korzystne jest stosowanie techniki wkręcania Hilti jako rozwiązania mocującego. W tym przypadku pracuje się z użyciem wkrętarki akumulatorowej, aby wkręcić kołek w płytki otwór nieprzelotowy w podłożu. W razie konieczności zamocowanie można potem zdemontować. Metoda ta jest szczególnie korzystna przy pracy w obszarach, w których nie można stosować urządzeń wykorzystujących naboje.

Szyna Hilti mocowana jest śrubami do niebieskiego dźwigara stalowego

Zamocowania odpowiednie dla różnych warunków otoczenia

W zależności od miejsca użycia, urządzenia stalowe poddawane są najróżniejszym oddziaływaniom atmosferycznym. Jednakże bez względu na to, czy są stosowane w halach produkcyjnych gdzie nie występuje korozja, czy w obszarach miejskich o podwyższonym stężeniu dwutlenku siarki, czy też na terenach nadmorskich, gdzie warunki klimatyczne stanowią ogromne wyzwania z uwagi na oddziaływania słonej wody czy wysokiej wilgotności – połączenie musi być wytrzymałe.

Aby urządzenia produkowane z zastosowaniem technologii zamocowań Hilti mogły być stosowane we wszystkich środowiskach klimatycznych i przemysłowych, nasze elementy mocujące dostępne są w różnych klasach odporności na korozję – począwszy od prostych, ocynkowanych galwanicznie gwoździ i szyn montażowych, aż po zamocowania ze stali nierdzewnej.

Odpowiednie rozwiązanie do mocowania w suchych pomieszczeniach

To także może Cię zainteresować

Stal dekoracyjna i poręcz

Zamocowania konstrukcje stalowe

Listopad 2019  I  3 minuty

Często kluczową kwestią przy doborze zamocowania jest cena i jakość materiałów. Niezwykle istotne są także dostępność towaru, szybkość montażu oraz koszt wykwalifikowanych pracowników.

Znajdź rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Czytaj więcej
SIW 6AT-A22, SI-AT-A22, B22, SI-S, Kwik-HUS, HUS3, Screw anchor, cordless impact wrench, standard battery, short socket

Bezpieczeństwo w montażu konstrukcji stalowych

Listopad 2019  I  1 minuta

Poznaj innowacyjny moduł SI AT. Od teraz kotwy rozprężne mogą być mocowane bez przeszkód i bez użycia klucza dynamometrycznego. Skoordynowany system składający się z zakrętarki i inteligentnego modułu, zaoszczędzi Twój czas i pieniądze oraz pozwoli na bezpiecznie osadzanie zgodnie z przepisami. Zminimalizuj błędy montażowe, spowodowane użyciem nieprawidłowego momentu dokręcającego.

Czytaj więcej
ON!Track Aktywne śledzenie T380 Tag i walizka na flotę

Udany duet na rzecz większej produktywności

Październik 2019  I  4 minuty  I  usługi

Dobre w pojedynkę, ale razem jeszcze lepsze: wiele osób już zaufało połączeniu usług zarządzania sprzętem ON!Track i zarządzania flotą. W wywiadach klienci Hilti opowiadają o problemach, w których rozwiązaniu pomógł im ON!Track.

Czytaj więcej
Pracownik Hilti w centrum logistycznym ze skanerem ramion

Planowanie prac? Najlepiej cyfrowo

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  logistyka, cyfryzacja

Droga od produkcji, przez centra dystrybucyjne do miejsca użytkowania towarów jest zatem całkowicie cyfrowa.

Czytaj więcej
Widok na nowe centrum handlowe i hotelowe Posejdon z panoramą miasta Setttin o wschodzie słońca

Bezpieczeństwo dzięki ochronie przeciwpożarowej

Wrzesień 2019  I  4 minuty  I  ochrona przeciwpożarowa

W ochronie przeciwpożarowej ważne jest, aby pracować zgodnie z przepisami – i móc to udowodnić. Pomóc w tym może Menadżer zarządzania dokumentacją przepustów ogniochronnych, tak jak w jednym z dużych projektów w Szczecinie.

Czytaj więcej