Bezpieczny montaż zbrojenia uzupełniającego

W ten sposób Twój zespół wykona zbrojenie uzupełniające w sposób bezbłędny i przyjazny dla zdrowia

Bezpiecznie zamontowane pręty zbrojeniowe z odciągiem pyłu

Zbrojenia uzupełniające są bardzo złożone, jak i istotone. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby Twój zespół dokładnie wiedział, w jaki sposób może bezpiecznie  wykonać zbrojenia  uzupełniające. Przeszkolony zespół, wyposażony w profesjonalny i odpowiedni sprzęt, to najważniejszy warunek udanego zbrojenia uzupełniającego.

Poniższe 5 wskazówek pomoże Twojemu zespołowi wykonać bezpieczny montaż zbrojenia uzupełniającego:

  • Wykrywanie: Określenie istniejącego zbrojenia
  • Szkolenie: O tym powinien wiedzieć Twój zespół
  • Bezpieczeństwo pracy: Odpowiedni sprzęt, aby zapobiec uszczerbkowi na zdrowiu
  • Pył: Ogranicz do minimum narażenie na pył
  • Żywica iniekcyjna: Twój zespół musi znać te trzy właściwości

Ważne: Im prostsza metoda pracy, tym mniejsza szansa na błąd czy pomyłkę. Przedstawiamy metodę montażu zbrojenia uzupełniającego, której można się łatwo nauczyć. Ponadto pozwala ona zaoszczędzić do 60% czasu pracy.

Zainteresowany?

1. OKREŚL POŁOŻENIE ISTNIEJĄCEGO ZBROJENIA

Montaż zbrojenia uzupełniającego - tak, ale gdzie?

Zwykle projektant określił już właściwe położenie.

Szczególnie ważne jest jednak, aby Twój zespół znał położenie istniejących prętów zbrojeniowych w podłożu:

  • Upewnij się, czy pręty, z którymi ma zostać utworzone połączenie na zakład, są prawidłowo umieszczone. A więc tam, gdzie projektant przypuszcza, że są.
  • Unikaj uderzenia w pręt. W wybudowanych już budynkach niewykryte pręty zbrojeniowe mogą chować się w podłożu. Kluczowe elemety to pręt kotwiący i części zbrojenia w konstrukcji żelbetowej, instalowane ze względów ostrożności lub pręty konstrukcyjne, które zostały dodatkowo zamontowane.

Nawet w nowym budynku nie można wykluczyć uderzenia w pręt oraz nieprawidłowo umieszczonych prętów zbrojeniowych: zmiany w projekcie lub nieprawidłowy montaż prętów mogą sprawić przykrą niespodziankę podczas realizacji zbrojenia uzupełniającego.

Detekcja dla bezpiecznego montażu

Określenie położenia istniejącego zbrojenia

Określenie położenia istniejącego zbrojenia przez detekcję jest niezbędne, aby móc wykonać połączenie na zakład. Jeśli projektant nie zrobił tego do tej pory, Twój zespół może z łatwością zrobić to sam za pomocą prostych w obsłudze urządzeń wykrywających.

 

Ponadto:

Zbrojenie uzupełniające bez łączenia na zakład? Teraz jest to możliwe: dzięki nowej metodzie. Przekonaj się, w jaki sposób możesz oszczędzić czas i nerwy w przypadku zbrojenia uzupełniającego.

2. PRZEPROWADZAJ SZKOLENIA SWOICH PRACOWNIKÓW

Być może Twoja firma ma do czynienia z montażem uzupełniających prętów zbrojeniowych tylko co kilka miesięcy. A może Twój zespół montuje je regularnie i na dużą skalę? Bez względu na to, jak często zajmujesz się montażem prętów zbrojeniowych, należy zadbać o to, aby przeszkolić swoich pracowników w taki sposób, aby byli przygotowani na przykre niespodzianki.

Ponieważ im bardziej doświadczeni i pewni będą Twoi pracownicy w zakresie montażu uzupełniających prętów zbrojeniowych, tym łatwiejsza, szybsza będzie ich praca. Także ilość popełnianych błędów ulegnie zmniejszeniu. Oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy dla Ciebie oraz bardziej satysfakcjonującą pracę dla Twoich pracowników. Ponadto przeszkoleni pracownicy potrafią zaoszczędzić nawet do 30% na materiałach - a to dalsze oszczędności dla Ciebie!

Szkolenie powinno obejmować następujące punkty:

  • Właściwa średnica i głębokość osadzenia
  • Właściwa metoda wiercenia
  • Czyszczenie wierconego otworu
  • Właściwa żywica iniekcyjna
  • Prawidłowe wypełnienie otworu żywicą

3. ZAPEWNIJ BEZPIECZEŃSTWO PRACY

Montaż uzupełniających prętów zbrojeniowych wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Zadbaj o to, aby Twoi pracownicy mogli pracować w sposób bezpieczny i ergonomiczny. Wyświadczysz swojemu zespołowi wielką przysługę i – co nie mniej ważne – równeiż swojej firmie. Pamiętaj, że długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz ryzyko wypadku, jakie wiąże się z pracą na budowie, to najważniejsze czynniki, z powodu których dobrzy, doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy przechodzą do innych branż lub firm.

WYPOSAŻAJĄC SWOICH PRACOWNIKÓW W SPRZĘT NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA NASTĘPUJĄCE KWESTIE:

TE 50-AVR - niskie wartości wibracji

Wartości drgań na jak najniższym poziomie

Dragania można zredukować na przykład dzięki technologii aktywnego tłumienia wibracji (AVR)– w celu ochrony stawów i mięśni Twoich pracowników.

TE 70-ATC ochrona przed skręceniem nadgarstka

Ochrona przed skręceniem nadgarstka

Z pomocą przychodzą tu urządzenia z aktywną kontrolą momentu obrotowego (ATC), które zapewniają szybkie wyłączenie silnika w przypadku uderzenia w pręt, dzięki czemu ramię użytkownika nie ulega skręceniu. Jest to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć, zwłaszcza podczas pracy na drabinie.

TE 30 równowaga siły i ciężaru

Równowaga siły i ciężaru

Sprawdź, jak mocne powinny być młotowiertarki dla Twojego zespołu i jakie średnice są wiercone? Dzięki urządzeniom, które osiągają dobrą równowagę między siłą i ciężarem, Twoi pracownicy mogą wykonywać swoją pracę bez zbędnego zmęczenia.

4. ZREDUKUJ ZANIECZYSZCZENIE PYŁEM

Twój zespół jest codziennie narażony na działanie pyłu podczas pracy na placu budowy. Może to powodować poważne schorzenia: astmę, pylicę, a także nowotwory płuc.

Narażenie na działanie pyłu

 

 

Zmniejszenie zanieczyszczenia pyłem jest bardzo proste:

  1.  Zawsze, gdy to możliwe, stosuj metody pracy charakteryzujące się niskim poziomem zapylenia. Dotyczy to np. obróbki na mokro podczas wiercenia, cięcia i dłutowania
  2. Podczas sprzątania miejsca pracy uważaj, aby nie wzniecać kurzu przez zamiatanie – zamiast miotły używaj odkurzaczy budowlanych.
  3. Sprawdź, czy klasa wydajności jest odpowiednia do ilości i klasy pyłu generowanego na Twojej budowie.
  4. Stosuj skoordynowane systemy sprzętu roboczego i odpylania. Firma Hilti oferuje wydajne, łączone systemy zapobiegania zapyleniu i odsysania pyłu.

CZY ZNASZ WŁAŚCIWOŚCI SWOJEJ ŻYWICY INIEKCYJNEJ?

Aby móc pracować naprawdę bezpiecznie, Twój zespół musi znać następujące właściwości stosowanej żywicy:

Aprobaty

Czy produkt posiada aprobatę do realizacji planowanego zadania? Czy projektant określił w specyfikacji dokładnie tę żywicę? Czy żywicę można zastąpić inną „równoważną” żywicą i co to dokładnie oznacza?

Łatwo to wytłumaczyć na przykładzie kotwy wklejanej HIT-HY 200-R V3: Tylko ta żywica iniekcyjna posiada liczne aprobaty ETA i  wartości obciążenia tak wysokie, aby np. w przyszłości, przy uwzględnieniu nowej metody obliczeniowej TR 069, możliwy był montaż zbrojenia uzupełniającego bez łączenia na zakład. 

Data ważności

Dwa produkty używane w budownictwie, o których wielu użytkowników nie wie, że mają datę ważności stosowania, to tarcze tnące i żywica iniekcyjna. W obu przypadkach użycie po upływie terminu ważności ma poważne konsekwencje: tarcze mogą pękać i powodować poważne obrażenia. Żywice iniekcyjne nie twardnieją w 100% i mogą zagrażać całej statyce budynku.

Dlatego przed każdym użyciem należy sprawdzić datę ważności żywicy.

Wymagania dotyczące przechowywania

Przechowywanie żywicy iniekcyjnej ma również ogromny wpływ na jej właściwości utwardzające. Może się ono różnić w zależności od żywicy. Z reguły możliwa jest temperatura przechowywania wynosząca od +5°C do +25°C. Należy również zapewnić niską wilgotność powietrza.

Idealnie miejsce do jej przechowywania powinno być zatem chłodne i suche. Należy również wziąć pod uwagę temperatury, które mogą powstać za przednią szybą Twojego pojazdu używanego na placu budowy!

Wpływ temperatury

Żywice iniekcyjne są bardzo niezawodne - jeśli zna się ich dokładny czas utwardzania i obróbki. Mogą się one zmieniać w zależności od temperatury podłoża podczas zastosowania.Wiele kotew ma temperaturę zastosowania od -40 °C do +120 °C – czasy obróbki i utwardzania są wtedy bardzo różne. Na przykład: podczas gdy temperatura podłoża wynosząca od +20°C do +30°C dla HIT-HY 200-R V3 wymaga czasu obróbki 9 minut i czasu utwardzania 1 godziny, przy temperaturze -10°C może to oznaczać 3 godziny obróbki i 20 godzin utwardzania.

Generalnie obowiązuje zasada: im zimniej, tym dłużej trwa obróbka i tym dłużej trwa całkowite utwardzenie żywicy.

Ponadto:

Dzięki nowej metodzie zbrojenia uzupełniającego za pomocą HIT-HY 200-R V3 oszczędzasz czas i wysiłek!