- Strona Główna
- Rozwiązania
- Branże
- Połączenia drewno-beton
Mocowanie drewna do betonu
Rozwiązania w zakresie mocowania konstrukcji drewnianych.
Możliwe są trzy podstawowe metody mocowania elementów drewnianych w betonie: montaż przelotowy, mocowanie pośrednie za pomocą łączników do drewna oraz innowacyjne połączenie za pomocą łącznika do drewna Hilti HCW. Poniżej przedstawiamy różnice i pokazujemy, jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu konstrukcji drewnianych. Nasze rozwiązania do łączenia drewna z betonem zostały wypróbowane i przetestowane na placach budowy i cechują się dużą wydajnością i znacznymi wartościami nośności.
Łączenie drewna z betonem
Przykłady z placu budowy
Prawidłowe połączenie drewna z betonem stanowi wyzwanie dla monterów i inżynierów projektantów: niezależnie od tego, czy chodzi o nową konstrukcję, renowację czy prace w istniejących budynkach. Drewniana konstrukcja jest zazwyczaj mocowana w betonowych płytach fundamentowych lub stropach betonowych. W wielopiętrowych konstrukcjach drewnianych konieczne może być również połączenie ze słupami i belkami żelbetowymi, połączenia te odgrywają znaczącą rolę w statyce budynku.
Trzy metody mocowania drewna w betonie
Metoda klasyczna: montaż przelotowy przez element drewniany
Belki lub inne elementy drewniane mocuje się bezpośrednio do betonu za pomocą kołków lub kotew wkręcanych – np. belki poprzeczne
Metoda pośrednia: łączniki do drewna
Elementy drewniane montuje się na podłożu betonowym za pomocą dodatkowych elementów stalowych np.: kątowników stalowych lub stalowych płyt podstawy.
Innowacyjna metoda łączenia na wpust: łączniki do drewna HCW
Dzięki prefabrykowanym łącznikom do drewna możesz po prostu wcisnąć elementy drewniane w kotwy wkręcane lub pręty kotwiące.
Podejmując decyzję o wyborze systemu zapewniającego bezpieczne mocowanie elementów drewnianych do betonu, należy pamiętać o różnych kryteriach wyboru. W zależności od konkretnych wytycznych danego projektu, należy wziąć pod uwagę na przykład rodzaj obciążenia i przechowywania elementów budowlanych, a także określone odległości od krawędzi i rozstaw kotew lub grubość elementów budowlanych.
Połączenie typu drewno-beton – jakie parametry dotyczące mocowania należy wziąć pod uwagę?
Warunki sejsmiczne
Ważne parametry dotyczące mocowania połączeń typu drewno-beton zależą od lokalizacji stawianego budynku. Jeśli znajduje się on na przykład w strefie narażonej na trzęsienie ziemi, należy zawsze wykonać projekt uwzględniający możliwość wystąpienia trzęsienia ziemi zgodnie z normą Eurokod 8.
Dla naszych kotew mechanicznych nie stanowi to najmniejszego problemu! Oferujemy szeroki asortyment kotew z aprobatą sejsmiczną do połączeń drewna z betonem. Możesz na przykład zastosować kotwę klinową HST3 przeznaczoną do mocowania nawet dużych obciążeń statycznych i sejsmicznych w betonie niespękanym i spękanym.
Do naszych kotew mechanicznychOdległości krawędziowe
Ze względu na izolację obwodową na zewnątrz ścian piwnic stykających się z gruntem, podczas montażu prefabrykowanych elementów drewnianych na stropie międzypiętrowym często występują bardzo małe odległości od krawędzi w betonie.
Dla tego typu wyzwań również mamy odpowiednie rozwiązania: po pierwsze, należy wykonać pomiary za pomocą naszego oprogramowania Profis Engineering, a następnie wybrać odpowiednią opcję mocowania: czy możliwe jest zastosowanie kotwy rozprężnej? Czy konieczne jest zastosowanie kotwy chemicznej, czy może lepiej sprawdzi się wkręt do betonu? Na te trudne pytania pomoże odpowiedzieć Profis Engineering. Wszystkie nasze rozwiązania zapewniają bezpieczne, posiadające aprobatę, mocowanie drewna w betonie.
Dowiedz się więcej o oprogramowaniu Profis EngineeringPołączenie typu drewno-beton
Gdy problemem jest podłoże
Nie każdy beton jest taki sam. Pod szarą, twardą powierzchnią materiału kryją się różne klasy jakości betonu w zależności od zastosowania. Wybór zależy od wymogów konkretnego projektu.
W przypadku nowych konstrukcji drewnianych na znanych i określonych podłożach betonowych – tj. dla wszystkich sześciu klas jakości betonu – oferujemy odpowiednie posiadające aprobatę rozwiązania mocujące. Za pomocą naszych łączników do drewna HCW, kotew i wkrętów do betonu możesz mocować drewniane belki do betonowych fundamentów lub bezpiecznie kotwić drewniane elementy w betonowej ścianie.
Przy realizacji prac w istniejących budynkach – począwszy od renowacji po remont, od dodawania kolejnych kondygnacji po rozbudowę – trzeba zwykle mierzyć się z nieokreślonymi podłożami.
Zapewniamy wsparcie na placu budowy, przeprowadzając testy obciążenia kotew w przypadku konieczności zamocowania elementów drewnianych w podłożu, dla którego nie są dostępne dokładne dane techniczne. Wszystko po to, abyś mógł łatwiej i szybciej zarządzać projektami w zakresie renowacji i remontów.
Konstrukcje betonowe i drewniane
Gdy spotykają się ze sobą dwa różne światy
Inżynierowie w zakresie konstrukcji drewnianych doskonale znają taką sytuację: przyjeżdżają na plac budowy z prefabrykowanymi elementami drewnianymi, które muszą połączyć z betonem na budowie, wtedy często napotykają na znaczne różnice pomiarowe sięgające nawet kilku centymetrów, które wymagają odpowiedniego wyrównania. W tym celu stosuje się warstwę zaprawy pomiędzy betonem a drewnem, którą należy nie tylko wypoziomować, ale także uwzględnić w projekcie. Dla takich i podobnych przypadków oferujemy odpowiednie rozwiązania techniczne.
Rozwiązania projektowe
Dzięki innowacyjnemu projektowaniu opartemu na normie EN 1992-4 (SOFA 2.0), Hilti optymalizuje nośność każdego punktu mocowania. W efekcie możesz pracować wykorzystując mniejszą liczbę nośnych elementów złącznych na każdy projekt i zaoszczędzić w ten sposób na kosztach.
Poproś o poradę już terazRozwiązania produktowe
Nasz łącznik do drewna HCW doskonale wyrównuje tolerancje konstrukcyjne. Zaletą tego łącznika do drewna jest zatwierdzone przez ETA, innowacyjne połączenie na wpust, które umożliwia pozycjonowanie i poziomowanie drewna w betonie z najwyższą dokładnością i to w jednym kroku roboczym. Korzyścią stosowania tego rozwiązania jest skrócenie czasu montażu.
Dowiedz się więcej o łącznikach do drewna HCWSprawdź odpowiednie produkty na naszej stronie
Najczęściej zadawane pytania – Mocowanie drewna do betonu
Jakich wkrętów należy użyć do zamocowania drewna do betonu?
Do prostego i wydajnego mocowania drewna w betonie można użyć kotew wkręcanych. Kotwa wkręcana Hilti HUS4-H umożliwia szybki i bezpieczny montaż bez konieczności czyszczenia wywierconego otworu. Odpowiednią podkładkę należy dobrać zgodnie z wymogami w zakresie statyki.
Co jest stosowane między drewnem a betonem?
W celu zniwelowania nierówności stosuje się zaprawę cementową pęczniejącą. Zaprawa pęczniejąca tworzy połączenie siłowe między drewnem a betonem. Przejmuje ona przenoszenie ciężaru własnego i innych obciążeń spowodowanych ruchem. Siły podnoszące i poziome są absorbowane przez proces kotwienia.
Jakiej podkładki użyć do konstrukcji drewnianych?
Aby zamocować elementy drewniane, np. drewniane belki do betonowych fundamentów, należy użyć podkładki zgodnie z wymogami obliczeń statycznych. Należy zweryfikować nośność podkładki i nacisk powierzchniowy w drewnie. Zazwyczaj stosuje się podkładki zgodne z normą ISO 7094 (dawniej DIN 440) lub DIN 1052.