Zaciskanie kabli za pomocą NCR 120-22

CIĘCIE I ZACISKANIE KABLI ELEKTRYCZNYCH

Cięcie oraz zaciskanie kabli i przewodów elektrycznych stanowi nieodłączny etap codziennej pracy w wielu zastosowaniach: przy układaniu kabli, konserwacji szaf sterowniczych, montowaniu skrzynek rozdzielczych lub przyłączy domowych czy układaniu kabli podziemnych.

Cięcie przewodów elektrycznych za pomocą akumulatorowych hydraulicznych przecinarek do kabli

W celu połączenia ze sobą kilku kabli lub przewodów, należy je najpierw precyzyjnie przyciąć. Aby przeciąć kable elektryczne w sposób precyzyjny - tj. bez deformacji - najlepszym wyborem będą akumulatorowe hydrauliczne przecinarki do kabli.

Przy wyborze przecinarek do kabli i głowic tnących należy wziąć pod uwagę następujące trzy czynniki:

  • średnicę kabla
  • klasę kabla
  • materiał kabla

Aby dobrać narzędzie, które będzie dokładnie spełniać Twoje wymagania, musisz wiedzieć, z jakiego materiału wykonany jest przewód w kablu oraz jaką grubość ma przecinany kabel. W związku z tym rozróżniamy dwa rodzaje kabli, dla których zaprojektowaliśmy odpowiednie urządzenia:

  1. kabel elektryczny z rdzeniem stalowym (ACSR)  (odpowiedni do dużych rozpiętości, np. w przewodach napowietrznych)
  2. kabel elektryczny z przewodem miedzianym lub aluminiowym (AL Cu) (odpowiedni do krótkich rozpiętości do 1 m, często używany przy ziemi)

Odpowiednie akumulatorowe przecinarki hydrauliczne przeznaczone do przewodów elektrycznych z rdzeniem stalowym

Przecinarka do przewodów NCT 25 S-22

Akumulatorowa przecinarka do przewodów ACSR (do 25 mm) i lin odciągowych (EHS (9,5 mm) i HS (11 mm), zapewniająca wygodną i bardzo wydajną obsługę jedną ręką, szybką wymianę ostrza i kompleksowe zabezpieczenia. 

Kup NCT 25 S-22 już teraz

Przecinarka do przewodów NCT 45 S-22

Akumulatorowa przecinarka do przewodów ACSR (do 45 mm) i lin odciągowych (EHS (13 mm) i HS (15,9 mm). Głowica typu gilotynowego zapewnia jeszcze wyższą wydajność cięcia przy zachowaniu okrągłego profilu cięcia i dużego zasięgu. 

Kup NCT 45 S-22 już teraz

Narzędzie uniwersalne NUN 54-22

Odpowiednie zarówno do zaciskania, jak i cięcia kabli. W zależności od szczęki tnącej, urządzenie może przecinać kable ACSR (szczęka tnąca NCT J ACSR), a także kable miedziane i aluminiowe (szczęka tnąca NCT J CUAL) - czynnikiem decydującym jest tu materiał podstawowy.

Kup NUN 54-22 już teraz

Odpowiednie akumulatorowe hydrauliczne nożyce do cięcia miedzianych lub aluminiowych kabli elektrycznych

Przecinarka do kabli NCT 53 C-22

Przecinarka do kabli umożliwia cięcie cienkich i wielożyłowych przewodów aluminiowych i miedzianych o średnicy do 53 mm. Smukły uchwyt, obsługa przy użyciu jednego przycisku i funkcja automatycznego wsuwania sprawiają, że urządzenie jest niezwykle łatwe w użyciu.

Kup NCT 53 C-22 już teraz

Przecinarka do kabli NCT 85 C-22

Te nożyce do kabli umożliwiają łatwe i bezpieczne cięcie nawet złożonych przewodów aluminiowych i miedzianych o średnicy do 85 mm. Dotyczy to również kabli podziemnych.

Kup NCT 85 C-22 już teraz

Narzędzie uniwersalne NUN 54-22

Odpowiednie zarówno do zaciskania, jak i cięcia kabli. W zależności od szczęki tnącej, urządzenie może przecinać kable ACSR (szczęka tnąca NCT J ACSR), a także kable miedziane i aluminiowe (szczęka tnąca NCT J CUAL) - czynnikiem decydującym jest tu materiał podstawowy.

Kup NUN 54-22 już teraz

Precyzyjne przycinanie: Jakie urządzenie i jaka głowica tnąca są odpowiednie dla danego kabla?

Elektryczne cięcie kabli z NCT 45 S-22

Kable ACSR

Do precyzyjnego przecinania kabli elektrycznych ze stalowym rdzeniem niezbędne jest zastosowanie wytrzymałego ostrza. Odpowiednią głowicą tnącą do cięcia stali jest tzw. gilotyna, znana również jako głowica blokująca. Szczęki tej głowicy zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym przenoszeniu siły i dlatego zakres ich stosowania jest ograniczony do stosunkowo niewielkiej średnicy. Pozwala to na cięcie nawet twardej stali konstrukcyjnej z zachowaniem okrągłego, precyzyjnego profilu cięcia. 

Elektryczne cięcie kabli z NCT 85 C-22

Kable aluminiowe lub miedziane

Do przecinania kabli miedzianych lub aluminiowych należy używać przede wszystkim nożyc z bardzo ostrym ostrzem. Gwarantują one precyzyjne cięcie stosunkowo miękkiego materiału. Szczęki głowicy tnącej są zaprojektowane pod kątem maksymalnej średnicy, co pozwala uzyskać mniejszą siłę.

Szczęki tnące do NUN 54-22 są teraz dostępne także w Zarządzaniu flotą

Szczęki tnące do przewodów wzmacnianych ACSR

Szczęki tnące do przewodów miedzianych i aluminiow

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cięcia kabli

Dlaczego nożyce do kabli nie przecinają kabla od razu w całości?

Im drobniejsze są wewnętrzne elementy kabla, tym trudniej jest wykonać precyzyjne cięcie. Kable lub przewody wykonane z bardzo cienkiej miedzi są przesuwane przez promieniowy ruch tnący bezpośrednio między ostrzami. Dlatego w przypadku kabli miedzianych klasy 5 i 6 należy zachować szczególną ostrożność. Do kabli klasy 6 zalecamy stosowanie wyłącznie akumulatorowych hydraulicznych nożyc do kabli NCT 53 C-22 i NCT 85 C-22. Nawet takie hydrauliczne nożyce do kabli często muszą być używane kilka razy, aby uzyskać precyzyjne cięcie kabli drobnożyłowych. Nożyce NUN 54-22 nie są odpowiednie do tego celu . Jeżeli nożyce do kabli nie są w stanie przeciąć kabla ze specjalną powłoką, należy zapoznać się z instrukcjami producenta kabla lub użyć innych kabli lub narzędzi. 

Co zrobić, gdy ostrza / szczęki zablokują się lub zatną?

Może być konieczne użycie siły mięśni, ponieważ najmniejsze opiłki miedzi mogą utknąć między ostrzami. W przypadku kabli klasy 5 i 6 przeprowadzenie od dwóch do trzech prób cięcia nadal mieści się w zakresie tolerancji i nie jest uznawane za wadę.

A jeśli cięcie nie jest precyzyjne?

Niewielki występ (nosek) można zaakceptować i używać w normalny sposób. Jeśli jednak występ jest zbyt duży, należy sprawdzić jakość ostrzy. Im bardziej stępione ostrze, tym większy występ. W przypadku ostrych noży jest on zazwyczaj niewielki.

Co jest przyczyną tego, że narzędzie w ogóle nie przecina?

Kabel może być zbyt duży do otworu ostrza, przez co nie można zastosować wystarczającego nacisku. Zwykle dzieje się tak tylko w obszarach granicznych przecinarki do kabli, gdy układ hydrauliczny nie może zadziałać prawidłowo. Uwaga: Liny stalowe w konstrukcji gondoli i windy nie mogą być przecinane za pomocą szczęk tnących NCT 25-22, NCT 45-22 i NUN 54+ACSR!

Co jest dostępne w obsłudze floty?

Wymiana ostrzy tnących NUN 54-22 jest dostępna w przypadku zgodnego z przeznaczeniem użycia, co obejmuje m.in.: 

  • oznaki zużycia,
  • zadrapania na ostrzach,
  • małe zaokrąglenia na ostrzach.


Brak możliwości wymiany ostrzy tnących
w przypadku zastosowania niezgodnego z przeznaczeniem lub nadużycia, co obejmuje m.in.: 

  • cięcie nieprzewidzianego w tym celu materiału, które prowadzi do złamania lub pęknięcia ostrzy;
  • nietypowe odkształcenia i oznaki zużycia ostrzy.

 

Przewody miedziane i aluminiowe nie spowodują złamania naszych ostrzy tnących, ponieważ materiały te są znacznie bardziej miękkie. Wszystkie złamane lub pęknięte ostrza tnące CUAL zostaną uznane za używane niezgodnie z przeznaczeniem, a kosztami ich naprawy zostanie obciążony klient.

Chcesz zobaczyć, jak działają bezprzewodowe, hydrauliczne nożyce do kabli?

Zaciskanie kabli za pomocą zaciskarki do kabli NCR 120-22

Zaprasowywanie kabli elektrycznych do DIN

Z zasilanymi bateryjnie prasami hydraulicznymi

Po profesjonalnym przycięciu kabli lub przewodów elektrycznych należy je prawidłowo połączyć w celu ich dalszej obróbki. Zaciskanie przy użyciu odpowiednich narzędzi do zaciskania jest najczęściej stosowaną metodą łączenia. W tym celu stosuje się zaciskarki mechaniczne lub hydrauliczne. Podczas gdy zaciskarki mechaniczne nadają się do małych i średnich przekrojów, hydrauliczne narzędzia do zaciskania z wymiennymi matrycami są szczególnie skutecznie w przypadku większych przekrojów.

Ważne: Zaciskanie kabli jest istotne ze względów bezpieczeństwa i w wielu przypadkach musi być udokumentowane. Stosowane materiały, takie jak końcówki kablowe, matryce do zaciskania i kable, są objęte normami DIN. Same narzędzia do zaciskania nie podlegają normom DIN, lecz normom ISO.

Zaciskanie kabli elektrycznych zgodnie z normą DIN w 4 krokach

  1. Wybierz odpowiednią końcówkę kablową DIN. Należy porównać kody na końcówce kablowej i przewodzie.
  2. Zmierz odpowiednią długość kabla. Aby to zrobić, wyrównaj tuleję łączącą z przewodem i zaznacz przewód.
  3. Wybierz odpowiednią wkładkę zaciskową DIN dla narzędzia do zaciskania. Numer indeksu i/lub kod koloru muszą się zgadzać.
  4. Zacisnąć przewód DIN od końcówki kablowej w kierunku przewodu na całej jego długości

Odpowiednie narzędzia do zaciskania kabli elektrycznych

Zaciskarka do kabli NUN 54-22 (urządzenie uniwersalne)

Akumulatorowa zaciskarka do kabli zapewnia sprawdzoną siłę nacisku wynoszącą 6 ton, precyzyjnie zaciskając przewody miedziane i aluminiowe o przekroju od 10 do 240 mm2. Wymienne szczęki tnące i zaciskające. Uniwersalne urządzenie – może być używane także ze szczękami zaciskowymi innych producentów oraz do cięcia za pomocą odpowiedniej szczęki tnącej.

Kup NUN 54-22 już teraz

Zaciskarka do kabli NCR 120-22

Akumulatorowa zaciskarka do kabli o bardzo wysokiej, sprawdzonej sile nacisku wynoszącej 12 ton, do przewodów miedzianych (10-400 mm2) i aluminiowych (10-300 mm2). Szeroki zakres zastosowania dla końcówek przewodów rurowych, złączek i końcówek kablowych. Kompatybilna także z matrycami innych producentów!

Kup NCR 120-22 już teraz

Zaciskarka bezmatrycowa NCR 60 D-22

Ta zaciskarka do kabli zaciska końcówki i złączki kabli miedzianych o przekroju od 10 do 240 mm2 za pomocą zaciskania trzpieniowego. Zaciska także połączenia zacisków nielutowanych, kołkowe końcówki kablowe i zaciskane końcówki kablowe w sposób bezprzewodowy, hydrauliczny i z samoregulującą się siłą nacisku. Zminimalizowane ryzyko błędów. 

Kup NCR 60 D-22 już teraz

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zaciskania kabli

Co się stanie, jeśli po zaciśnięciu pozostanie występ?

Niewielkie występy (zadziory lub wybrzuszenia) po jednej stronie końcówki kablowej, które są spowodowane promieniowym ruchem zaciskania, są zjawiskiem normalnym i nie są postrzegane jako nadmierne zaciśnięcie. Przed użyciem połączenia kablowego należy całkowicie usunąć zadziory. Dzięki temu gwarantowane będzie idealne połączenie elektryczne.

Jeśli jednak użyta została nieprawidłowa matryca zaciskowa – bez względu na urządzenie – i w rezultacie po obu stronach końcówki kablowej pojawił się występ, oznacza to nadmierne zaciśnięcie. W żadnym wypadku nie wolno używać tego połączenia.

Po zaciśnięciu końcówka kablowa wygina się w jednym kierunku i pozostaje krzywa/wygięta?

Zjawisko to jest bardzo specyficzne dla niektórych końcówek kablowych i występuje tylko w przypadku zaciskarek promieniowych. Długość i materiał końcówek kablowych odgrywają tutaj zasadniczą rolę. Im dłuższa końcówka kablowa, tym większe prawdopodobieństwo jej wygięcia. Takich wygiętych końcówek kablowych nie wolno używać.

Urządzenie nie zaciska. Jakie są możliwe przyczyny?

Istnieją dwie przyczyny tego rzadkiego przypadku.

  1. W zakresie granicznym narzędzi do zaciskania od 240-400 mm2, może być konieczne otwarcie szczęk na tyle szeroko, że do zbiornika hydraulicznego nie będzie mogła spłynąć wystarczająca ilość oleju.
  2. Kabel jest zaciskany za pomocą nieodpowiedniego narzędzia. Jeśli zaciskarka do kabli nie może zastosować wystarczającej siły nacisku, natychmiast się wyłącza. Zdarza się to bardzo często przy próbie zaciśnięcia "niewłaściwych" kabli ACSR lub kabli stalowych z użyciem siły rozciągającej. 

 

Jak rozpoznam, że zaciskanie odbywa się zgodnie z normą DIN?

O zgodności zaciskania z normą DIN nie decyduje narzędzie do zaciskania, a wyłącznie zastosowane komponenty. Jeśli używasz końcówki kabla zgodnej z normą DIN, kabla zgodnego z normą DIN i matrycy do zaciskania zgodnej z normą DIN, wówczas nazywa się to potocznie zaciskaniem zgodnym z normą DIN. Z drugiej strony zaciskarka do kabli nie jest certyfikowana zgodnie z DIN, lecz zgodnie z ISO, i może realizować wszystkie metody zaciskania według normy DIN. Jeśli na końcówce kabla widoczne jest oznaczenie (przed zaciśnięciem) lub numer (po zaciśnięciu), wówczas mówimy o zaciskaniu zgodnym z normą DIN. 

Co oznacza „radial versus linear“ (promieniowe vs. Liniowe) w przypadku zaciskania?

W Niemczech powszechnie stosowane są zaciskarki do kabli z "głowicą typu gilotynowego". Taka zaciskarka wykonuje liniowy, prosty ruch w celu dociśnięcia końcówki kablowej do kabla. 

Z drugiej strony rozwarte nożyce lub szczęki wykonują ruch promieniowy podczas zaciskania i mogą prowadzić do uzyskania trochę innych rezultatów dotyczących wyglądu. Obecnie Hilti oferuje wyłącznie zaciskarki promieniowe.

Jakie formy zaciskania są dostępne?

Sześciokątne, trzpieniowe, owalne, trapezowe i specjalne trapezowe formy do zaciskania. W Niemczech najczęściej używaną formą DIN – z udziałem procentowym na rynku wynoszącym 80 procent – jest sześciokątna forma do zaciskania (heksagonalna). Hilti oferuje sześciokątne matryce do zaciskania zgodne z normą DIN.

Matryce do zaciskania od innych producentów są zasadniczo kompatybilne z naszymi zaciskarkami do kabli NUN 54-22 i NCR 120-22. Dzięki temu możesz używać posiadanych przez siebie matryc także z akumulatorowymi hydraulicznymi zaciskarkami do kabli Hilti.

Kompatybilność zaciskarek do kabli Hilti i matryc zaciskających od innych producentów

  • Hilti NCR 6T D i Hilti NCR 12T D
  • Klauke seria 13 i 22
  • Cembre MK6-50, MK6-60C, MK6-C
  • Intercable seria MK 6-CK
  • Holger Clason seria K6/5-C
  • Weitkowitz seria K18 

Czy narzędziami do zaciskania można także zaciskać stal?

Zasadniczo można przy ich użyciu zaciskać także kable stalowe lub wzmocnione stalą. Zarówno zaciskarki NUN 54-22, jak i NCR 120-22 mogą być również używane do zaciskania kabli stalowych lub wzmocnionych stalą. Hilti nie posiada jednak w swojej ofercie matryc do zaciskania przeznaczonych do tego celu.

Czy narzędzia Hilti posiadają odpowiednie certyfikaty?

Tak, urządzenia Hilti są certyfikowane zgodnie z następującymi normami:
EN ISO 12100, EN ISO 13857, EN 60754-1, EN 349.
Certyfikaty narzędzi znajdują się na ostatniej stronie instrukcji obsługi (certyfikat ISO).

Chcesz zobaczyć, jak na żywo działają bezprzewodowe zaciskarki?

Efektywne obkurczanie rurek termokurczliwych bezprzewodowym pistoletem na gorące powietrze

W przypadku konieczności ponownego zaizolowania uszkodzonych kabli elektrycznych (uszkodzenie powłoki kabla lub  konieczność ułożenia kabli w innym miejscu), najlepiej zastosować rurki termokurczliwe. Zapewniają one nie tylko optymalną izolację naprawianego kabla, ale także doskonałą ochronę przed korozją, uszkodzeniami i wilgocią.

Rurki termokurczliwe są wykonywane z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne nie przewodzą prądu elektrycznego, a tym samym zapobiegają zwarciom. Rurki termokurczliwe są naciągane na kabel, a następnie podgrzewane gorącym powietrzem. W wyniku takiego działania ciepła rurka kurczy się ciasno i mocno na kablu – obkurcza się.

Obkurczanie rurek z kablami elektrycznymi bezprzewodowym pistoletem na gorące powietrze NHG 6-22

Opalarka akumulatorowa NHG 6-22

Do obkurczania rurek z kablami elektrycznymi idealnym rozwiązaniem jest, zasilana akumulatorami Nuron o dużej mocy i dużym przepływie powietrza, szybko nagrzewająca się - opalarka akumuatorowa NHG 6-22.

Urządzenie NHG 6-22 jest dostarczane z trzema dyszami, które zapewniają szeroki zakres zastosowań. Dysza reflektorowa przyda się do prac wokół całego materiału, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Dysza z szerokim strumieniem pozwala na produktywniejsze wykonywanie prac na większych powierzchniach, natomiast dysza redukcyjna pozwala na precyzyjną pracę skupioną w jednym miejscu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące obkurczania rurek

W porównaniu z palnikami gazowymi, podczas obkurczania rurek, urządzenie NHG 6-22 ma wiele zalet, a oto kilka z nich

  • W żadnym momencie nie pojawi się ogień
  • Ciepło jest przez cały czas w pełni kontrolowane
  • Bezpieczniejsza obsługa urządzenia
  • Można go używać w każdych warunkach pogodowych
  • Brak wytwarzania oparów, które są szkodliwe dla zdrowia
  • Duży zakres pracy: kable o średnicy od 4 do 40 mm

Uwzględniając dane techniczne, NHG 6-22 jest najlepszym urządzeniem w swojej klasie

Urządzenie już po trzech sekundach osiąga temperaturę 300 stopni Celsjusza, a w ciągu 25 sekund rozgrzewa się nawet do 500 stopni. Przepływ powietrza zapewniany przez urządzenie NHG 6-22 wynosi 300 l/min.

Chcesz zobaczyć na żywo, jak można efektywnie obkurczać rurki?