VC 20 / VC 40
Oryginalna instrukcja obsługi
Dane dotyczące dokumentacji
O niniejszej dokumentacji
- Przed uruchomieniem urządzenia należy zapoznać się z niniejszą dokumentacją. Jest to warunek konieczny bezpiecznej pracy i bezawaryjnej obsługi.
- Należy stosować się do uwag dotyczących bezpieczeństwa oraz ostrzeżeń zawartych w niniejszej dokumentacji i podanych na wyrobie.
- Instrukcję obsługi zawsze przechowywać z produktem; urządzenie przekazywać innym użytkownikom wyłącznie z instrukcją obsługi.
Objaśnienie symboli
Ostrzeżenia
Wskazówki ostrzegawcze ostrzegają przed niebezpieczeństwem w obchodzeniu się z produktem. Zastosowano następujące hasła ostrzegawcze:
Symbole w dokumentacji
W naszych dokumentacjach zastosowano następujące symbole:
Przed użyciem przeczytać instrukcję obsługi |
|
Wskazówki dotyczące użytkowania i inne przydatne informacje |
|
Obchodzenie się z surowcami wtórnymi |
|
Nie wyrzucać elektronarzędzi ani akumulatorów do odpadów komunalnych |
Symbole na rysunkach
Na naszych rysunkach zastosowano następujące symbole:
Te liczby odnoszą się do rysunków zamieszczonych na początku niniejszej instrukcji |
|
Liczby te oznaczają kolejność kroków roboczych na rysunku i mogą odbiegać od kroków roboczych opisanych w tekście |
|
Numery pozycji zastosowane na rysunku Budowa urządzenia odnoszą się do numerów legendy w rozdziale Ogólna budowa urządzenia |
|
Na ten znak użytkownik powinien zwrócić szczególną uwagę podczas obsługiwania produktu. |
|
Bezprzewodowa transmisja danych |
Dodatkowe symbole
Na produkcie zastosowano następujące symbole:
Zakaz transportowania dźwigiem |
Symbole zależne od produktu
Symbole na produkcie
Na produkcie zastosowano następujące symbole:
Ostrzeżenie przed gorącą powierzchnią |
|
Zakaz transportowania dźwigiem |
Specjalne naklejki na produkcie
W przypadku odkurzaczy ULOSTRZEŻENIE: W urządzeniu znajdują się pyły szkodliwe dla zdrowia. Opróżniać i konserwować urządzenie, włącznie z utylizacją worka na pył, mogą wyłącznie fachowcy, posiadający odpowiednie wyposażenie ochronne. Nie włączać urządzenia, dopóki nie zostanie zainstalowany cały system filtracyjny.
W przypadku odkurzaczy UM i UMEOSTRZEŻENIE: W urządzeniu znajdują się pyły szkodliwe dla zdrowia. Opróżniać i konserwować urządzenie, włącznie z utylizacją worka na pył, mogą wyłącznie fachowcy, posiadający odpowiednie wyposażenie ochronne. Nie włączać urządzenia, dopóki nie zostanie zainstalowany cały system filtracyjny i sprawdzona funkcja kontroli strumienia objętości zasysanego powietrza.
Informacje o produkcie
Produkty przeznaczone są do użytku profesjonalnego i mogą być eksploatowane, konserwowane i utrzymywane we właściwym stanie technicznym wyłącznie przez autoryzowany, przeszkolony personel. Personel ten musi być przede wszystkim poinformowany o możliwych zagrożeniach. Produkt i jego wyposażenie mogą stanowić zagrożenie w przypadku użycia przez niewykwalifikowany personel w sposób niewłaściwy lub niezgodny z przeznaczeniem.
Oznaczenie typu i numer seryjny umieszczone są na tabliczce znamionowej.
- Numer seryjny należy przepisać do poniższej tabeli. Dane o produkcie należy podawać w przypadku pytań do naszego przedstawicielstwa lub serwisu.
Dane o produkcieOdkurzacz do pracy na mokro i sucho VC 20-U | VC 20-UL | VC 20-UM | VC 20-UME
VC 40-U | VC 40-UL | VC 40-UM | VC 40-UMEGeneracja 02 Nr seryjny
Deklaracja zgodności
Deklarujemy z pełną odpowiedzialnością, że opisany tutaj produkt jest zgodny z obowiązującymi wytycznymi i normami. Kopia deklaracji zgodności znajduje się na końcu niniejszej dokumentacji.
Techniczna dokumentacja zapisana jest tutaj:
Hilti Entwicklungsgesellschaft mbH | Zulassung Geräte | Hiltistraße 6 | 86916 Kaufering, DE
Bezpieczeństwo
Ogólne wskazówki bezpieczeństwa
Oprócz wskazówek bezpieczeństwa z poszczególnych rozdziałów tej instrukcji obsługi należy zawsze dokładnie przestrzegać poniższych uwag.
- Należy przeczytać wszystkie wskazówki! Nieprzestrzeganie poniższych wskazówek może prowadzić do porażenia prądem, pożaru i/lub ciężkich obrażeń ciała.
- Przed użyciem urządzenia w połączeniu z elektronarzędziem należy przeczytać instrukcję obsługi elektronarzędzia i przestrzegać wszystkich zawartych w niej wskazówek.
- Dokonywanie modyfikacji i zmian w urządzeniu jest zabronione.
- Stosować odpowiednie urządzenie. Nie stosować urządzenia do celów, do których nie jest przeznaczone, lecz używać je zgodnie z przeznaczeniem i utrzymywać w dobrym stanie technicznym.
- Osoby używające urządzenia powinny przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z jego obsługą, zagrożeniami, jakie może spowodować odsysany materiał oraz z utylizacją zebranego materiału.
- Należy uwzględnić wpływ otoczenia. Nie używać urządzenia tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo pożaru lub eksplozji.
- Urządzenie może być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które potrafią się z nim prawidłowo obchodzić, zostały pouczone o bezpiecznej obsłudze i rozumieją wynikające z użytkowania niebezpieczeństwo. Urządzenie nie może być obsługiwane przez dzieci.
- Nieużywane urządzenia przechowywać w bezpiecznym miejscu. Nieużywane urządzenie należy przechowywać w suchym, wysoko położonym lub zamkniętym miejscu, niedostępnym dla dzieci.
Bezpieczeństwo osób
- Należy być czujnym, uważać na to, co się robi i do pracy przy użyciu urządzenia przystępować z rozwagą. Nie używać odkurzacza będąc zmęczonym lub znajdując się pod wpływem narkotyków, alkoholu lub lekarstw. Chwila nieuwagi podczas eksploatacji urządzenia może prowadzić do poważnych obrażeń ciała.
- Użytkownik i osoby znajdujące się w pobliżu podczas eksploatacji lub konserwacji urządzenia muszą nosić odpowiednie okulary ochronne, kask ochronny, ochraniacze słuchu, rękawice ochronne, buty ochronne i lekką maskę przeciwpyłową.
- Zablokować kółka hamulcami w celu stabilnego ustawienia odkurzacza. Przy odblokowanych kółkach może dojść do niekontrolowanego przemieszczania się odkurzacza.
- Jeśli możliwe jest zamontowanie urządzeń odsysających lub wyłapujących, upewnić się, czy są one właściwie podłączone i prawidłowo użytkowane. Stosowanie systemów odsysania zmniejsza zagrożenie spowodowane rozprzestrzenianiem się pyłów.
Prawidłowe obchodzenie się z urządzeniem
- Nie pozostawiać urządzenia bez nadzoru.
- Podczas odsysania niebezpiecznych pyłów nie wyłączać systemu czyszczenia filtra, zwłaszcza w przypadku pracy z elektronarzędziem, przy użyciu którego powstaje dużo pyłu.
- Chronić urządzenie przed mrozem.
- Należy regularnie czyścić szczotką, zgodnie ze wskazówkami, i kontrolować pod kątem uszkodzeń mechanizm ograniczenia poziomu wody.
- Podczas nasadzania głowicy ssącej uważać, aby nie przyciąć sobie palców oraz nie uszkodzić przewodu zasilającego. Istnieje niebezpieczeństwo zranienia ciała i uszkodzenia urządzenia.
- Sprawdzić urządzenie i wyposażenie pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Przed dalszym użytkowaniem urządzenia należy starannie sprawdzić, czy urządzenia zabezpieczające lub lekko uszkodzone części działają nienagannie i zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdzić, czy ruchome części pracują bez zarzutu i czy nie zacinają się, lub czy jakieś części nie są uszkodzone. Wszystkie części powinny być właściwie zamontowane i spełniać wszelkie warunki gwarantujące prawidłową eksploatację urządzenia.
- Naprawę urządzenia zlecać wyłącznie wykwalifikowanemu personelowi, stosującemu tylko oryginalne części zamienne. Gwarantuje to zachowanie bezpieczeństwa urządzenia.
- Gdy urządzenie nie jest eksploatowane (podczas przerw w pracy), przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych, wymianą wyposażenia lub filtra, zawsze wyjmować wtyczkę sieciową z gniazda. Ten środek ostrożności zapobiega niezamierzonemu włączeniu urządzenia.
- Nigdy nie ciągnąć za przewód sieciowy, aby zmienić położenie robocze odkurzacza. Nie przejeżdżać odkurzaczem przez przewód sieciowy.
- Do transportu urządzenia nie używać dźwigu.
- Podczas transportu oraz w okresie, gdy urządzenie nie jest używane, należy zatkać króciec wlotowy korkiem .
Bezpieczeństwo elektryczne
- Wtyczka urządzenia musi pasować do gniazda. W żadnym wypadku nie wolno modyfikować wtyczki. Nie należy używać trójników w połączeniu z uziemionymi narzędziami. Oryginalne wtyczki i pasujące gniazda zmniejszają ryzyko porażenia prądem.
- Włożyć wtyczkę do odpowiedniego, uziemionego gniazda, zainstalowanego zgodnie z lokalnymi przepisami. W razie wątpliwości, czy gniazdo jest prawidłowo uziemione, należy zlecić sprawdzenie uziemienia wykwalifikowanemu elektrykowi.
- Należy unikać kontaktu z uziemionymi powierzchniami, jak rury, grzejniki, piece i lodówki. W przypadku kontaktu z uziemieniem istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem.
- Urządzenie należy chronić przed deszczem i wilgocią. Wnikanie wody do elektronarzędzia zwiększa ryzyko porażenia prądem.
- Upewnić się, że przewód zasilający nie leży w kałuży.
- Regularnie kontrolować przewód zasilający urządzenia i – w razie stwierdzenia jego uszkodzenia – oddać do wymiany w serwisie Hilti . Kontrolować regularnie przedłużacze i w razie uszkodzenia wymieniać je na nowe.
- Jeśli podczas pracy uszkodzony zostanie przewód sieciowy i/lub przedłużacz, nie wolno ich dotykać. Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda. Uszkodzone przewody przyłączeniowe oraz przedłużacze mogą stwarzać ryzyko porażenia prądem.
- Przewód przyłączeniowy można wymienić wyłącznie na przewód o parametrach podanych w instrukcji obsługi.
- Nigdy nie używać przewodu niezgodnie z przeznaczeniem, np. do przenoszenia urządzenia, zawieszania lub do wyciągania wtyczki z gniazda. Przewód należy chronić przed wpływem wysokich temperatur, oleju, ostrych krawędzi lub ruchomych części urządzenia. Uszkodzone lub poplątane przewody zwiększają ryzyko porażenia prądem.
- W przypadku wykonywania elektronarzędziem prac na świeżym powietrzu należy zastosować przedłużacz przystosowany do używania na zewnątrz. Zastosowanie przedłużacza przystosowanego do używania na zewnątrz zmniejsza ryzyko porażenia prądem.
- W przypadku przerwy w zasilaniu należy wyłączyć urządzenie i wyciągnąć wtyczkę z gniazda.
- Gniazda zasilającego na urządzeniu używać wyłącznie do celów opisanych w niniejszej instrukcji obsługi.
- Nigdy nie używać zabrudzonego lub zamoczonego urządzenia. Osadzający się na powierzchni urządzenia pył, w szczególności od zwiercin materiałów przewodzących, jak również wilgoć mogą przy niekorzystnych warunkach prowadzić do porażenia prądem elektrycznym. Dlatego, zwłaszcza w przypadku częstej obróbki materiałów przewodzących, należy zabrudzone urządzenia regularnie oddawać do kontroli w serwisie Hilti .
Miejsce pracy
- Zadbać o dobre oświetlenie stanowiska pracy.
- Zadbać o dobrą wentylację stanowiska pracy. Nieprawidłowa wentylacja stanowiska pracy może spowodować zagrożenie dla zdrowia wskutek nadmiernego zapylenia.
- Należy utrzymywać porządek na swoim stanowisku pracy. Zadbać o to, aby w strefie roboczej nie znajdowały się żadne przedmioty, o które można się skaleczyć. Nieporządek na stanowisku pracy może spowodować wypadek.
- Przy użyciu tego urządzenia nie należy pracować w otoczeniu zagrożonym wybuchem, w którym znajdują się np. łatwopalne ciecze, gazy lub pyły. Elektronarzędzia wytwarzają iskry, które mogą prowadzić do zapłonu pyłów lub oparów.
- Podczas pracy na schodach należy zachować szczególną ostrożność.
Zbierane zanieczyszczenia
- Zabrania się zbierania pyłów szkodliwych dla zdrowia, palnych i/lub wybuchowych (np. pyłu magnezowo-aluminiowego itp.). Zabrania się zbierania materiałów, których temperatura przekracza 60°C (140°F), (np. żarzących się papierosów, rozgrzanego popiołu).
- Zabrania się odsysania palnych, wybuchowych i agresywnych cieczy (np. środków chłodzących i smarów, benzyny, rozpuszczalników, kwasów (pH < 5), zasad (pH >12,5) itp.).
- W przypadku wyciekania piany lub cieczy natychmiast wyłączyć urządzenie.
- Podczas zbierania gorących substancji, maksymalnie do 60°C (140°F), nosić rękawice ochronne.
- Podczas pracy z użyciem mineralnej płuczki wiertniczej nosić odzież ochronną i unikać kontaktu płuczki ze skórą (pH > 9, działanie żrące).
- Unikać styczności z cieczami zasadowymi lub kwaśnymi. W razie przypadkowego kontaktu narażone części ciała obmyć wodą. W przypadku przedostania się elektrolitu do oczu, przemyć je obficie wodą i skonsultować się z lekarzem.
- Urządzenie klasy pylenia L nadaje się zbierania/odsysania suchych, niepalnych pyłów, wiórów drewnianych i pyłów niebezpiecznych o wartościach granicznych ekspozycji > 1 mg/m³. W zależności od stopnia zagrożenia zbieranych/odsysanych pyłów, urządzenie należy wyposażyć w odpowiednie filtry.
- Urządzenie klasy pylenia M nadaje się zbierania/odsysania suchych, niepalnych pyłów, wiórów drewnianych i pyłów niebezpiecznych o wartościach granicznych ekspozycji ≧ 0,1 mg/m³. W zależności od stopnia zagrożenia zbieranych/odsysanych pyłów, urządzenie należy wyposażyć w odpowiednie filtry.
Opis
Ogólna budowa urządzenia
- Gniazdo zasilające na urządzeniu
- Automatyczne czyszczenie filtra
- Przycisk "czyszczenie filtra wł./wył." (tylko UL i UME)
- Wskaźnik stanu "Automatyczne czyszczenie filtra"
- Wyłącznik główny
- Króciec wlotowy
- Zbiornik
- Wgłębienie uchwytowe
- Zaczep zatrzaskowy
- Głowica ssąca
- Uchwyt
- Zaczep na przewód
- Zaczep zatrzaskowy osłony filtra
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Zastosowane tutaj produkty to uniwersalne odkurzacze przemysłowe przeznaczone do użytku komercyjnego. Przeznaczone są do odkurzania na sucho i na mokro.
Nie wolno stosować urządzenia do odkurzania ludzi i zwierząt. Używanie odkurzacza pod wodą jest zabronione.
- Osoby używające urządzenia powinny przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z jego obsługą, zagrożeniami, jakie może spowodować odsysany materiał oraz z bezpieczną utylizacją zebranego materiału.
- Produkt nie jest przystosowany do pracy ciągłej w instalacjach automatycznych lub półautomatycznych.
- Aby uniknąć niebezpieczeństwa obrażeń ciała, stosować wyłącznie oryginalne wyposażenie i części zamienne Hilti .
- W celu uniknięcia efektu elektrostatycznego należy używać antystatycznego węża ssącego.
- Nie zbierać materiałów, o które można się skaleczyć przez worek na pył (np. odpadów szpiczastych lub o ostrych krawędziach).
- Nie wykorzystywać produktu jako drabiny i nie wchodzić na niego.
Ten przeznaczony do użytku komercyjnego produkt nadaje się do następujących zastosowań:
- Odsysanie dużej ilości pyłu podczas eksploatacji szlifierek diamentowych, przecinarek, młotowiertarek i koronek wiertniczych do wiercenia na sucho firmy Hilti .
- Zbieranie mineralnej płuczki wiertniczej podczas eksploatacji diamentowych koronek wiertniczych Hilti lub pił diamentowych Hilti oraz zbieranie cieczy o temperaturze < 60°C (140°F).
- Zbieranie oleju i cieczy o temperaturze < 60°C (140°F).
- Czyszczenie na mokro i na sucho powierzchni ściennych i podłogowych
Odsysanie suchych, niepalnych pyłów, cieczy, wiórów drewnianych i pyłów niebezpiecznych o maksymalnych wartościach granicznych ekspozycji > 1 mg/m³ (klasa pylenia L).
Dodatkowo w przypadku odkurzaczy UM i UMEOdsysanie suchych, niepalnych pyłów, cieczy, wiórów drewnianych i pyłów niebezpiecznych o maksymalnych wartościach granicznych ekspozycji > 0,1 mg/m³ (klasa pylenia M).
Dodatkowo w przypadku odkurzaczy UL, UM i UMEW przypadku stosowania odpylaczy konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji W, jeśli wydmuchiwane powietrze odprowadzane jest do pomieszczenia. Przestrzegać obowiązujących przepisów krajowych.
Możliwe nieprawidłowości w eksploatacji
- Podczas eksploatacji odkurzacz przemysłowy nie może leżeć.
- Odkurzacza przemysłowego nie wolno używać do zbierania substancji wybuchowych, materiałów żarzących się, palących lub łatwopalnych oraz agresywnych pyłów (np. pyłu magnezowo-aluminiowego itp.) (wyjątek: wióry drewniane).
- Odkurzacza przemysłowego nie wolno używać do zbierania palnych substancji płynnych (np. benzyny, rozpuszczalników, kwasów, środków chłodzących, smarów itp).
- Nie wolno obrabiać materiałów zagrażających zdrowiu (np. azbestu).
Zakres dostawy
Odkurzacz do pracy na sucho i mokro z filtrem, wężem ssącym w komplecie ze złączką obrotową (po stronie odkurzacza) i końcówką narzędziową, plastikowym workiem na pył PE VC 20/40, instrukcja obsługi.
Akustyczny sygnał ostrzegawczy
Odkurzacze UM i UME są wyposażone w akustyczny sygnał ostrzegawczy. Sygnał rozlega się ze względów bezpieczeństwa, gdy prędkość powietrza przepływającego przez wąż ssący spadnie poniżej 20 m/s.
Aby akustyczny sygnał ostrzegawczy zadziałał prawidłowo, należy ustawić średnicę zastosowanego węża ssącego za pomocą regulacji średnicy węża.
Automatyczne czyszczenie filtra
Odkurzacz wyposażony jest w automatyczny system czyszczenia filtra, który w znacznej mierze oczyszcza filtr z przywierającego pyłu.
System czyszczenia filtra można wyłączyć naciskając przycisk "Automatyczne czyszczenie filtra WŁ./WYŁ." i znowu włączyć, ponownie naciskając przycisk.
Stan |
Znaczenie |
---|---|
Świeci się dioda LED. |
|
Nie świeci się dioda LED. |
|
Za każdym razem podczas włączania odkurzacza system czyszczenia filtra jest automatycznie aktywowany.
Filtr zostanie automatycznie oczyszczony przez uderzenie strumienia powietrza (pulsujący odgłos).
Wskazówki dotyczące użytkowania
Wyposażenie i jego zastosowanieAkcesoria |
Zastosowanie |
---|---|
Plastikowy worek na pył PE VC 20 (203854) |
Do stosowania przy pracach w podłożach mineralnych, na mokro i sucho |
Plastikowy worek na pył PE VC 40 (203852) |
Do stosowania przy pracach w podłożach mineralnych, na mokro i sucho |
Papierowy worek na pył VC 20 (203858) |
Do stosowania przy pracach w podłożach drewnianych |
Papierowy worek na pył VC 40 (203856) |
Do stosowania przy pracach w podłożach drewnianych |
Filtr VC 20/40 suchy (2121386) |
Na sucho |
Filtr VC 20/40 uniwersalny (2121387) |
Uniwersalny na mokro i sucho |
Filtr VC 20/40 o wysokiej wydajności (2121388) |
Używanie intensywne na mokro i sucho |
Wąż ssący 27 x 3,5 m AS |
Na mokro i sucho |
Wąż ssący 36 mm |
Przeważnie na mokro, nie nadaje się do odsysania pyłu |
Wąż ssący 36 x 5 m AS |
Na mokro i sucho |
- W przypadku odkurzaczy UM i UME koniecznie stosować plastikowy lub papierowy worek na pył.
Dane techniczne
Odkurzacz do pracy na mokro i sucho
VC 20 |
VC 40 |
|
---|---|---|
Wymiary (dł. x szer. x wys. w mm) |
505 x 380 x 500 |
505 x 380 x 610 |
Ciężar zgodny z procedurą EPTA 01 |
13,0 kg |
14,7 kg |
Pojemność zbiornika |
21 ℓ |
36 ℓ |
Pojemność użytkowa worka na pył |
23 kg |
40 kg |
Ilość wody |
13,5 ℓ |
25 ℓ |
Temperatura robocza |
−10 ℃ … 40 ℃ |
−10 ℃ … 40 ℃ |
Automatyczne czyszczenie filtra co |
15 s |
15 s |
Klasa ochrony |
I |
I |
Klasa ochrony |
IP X4 |
IP X4 |
Częstotliwość sieci |
50 Hz … 60 Hz |
50 Hz … 60 Hz |
Napięcie znamionowe
·/· |
100 Wolt [V] |
110 Wolt [V] |
110 Wolt [V] |
200 Wolt [V] |
Znamionowy pobór mocy |
1200 Wat [W] |
1100 Wat [W] |
1100 Wat [W] |
950 Wat [W] |
Moc przyłączeniowa wbudowanego gniazda zasilającego do elektronarzędzi (opcjonalnie) |
·/· |
1600 Wat [W] |
·/· |
·/· |
Przewód przyłączeniowy (typ) |
VCTF 3 x 2,0 mm2 |
A07 QQF 3 / 12 AWG |
H07 BQF 3G 1,5 mm2 |
VCTF 3 x 2,0 mm2 |
·/· |
220 - 240 Wolt [V] |
220 - 240 (CH) Wolt [V] |
220 - 240 (GB) Wolt [V] |
220 - 240 (NZ) Wolt [V] |
Znamionowy pobór mocy |
1200 Wat [W] |
1200 Wat [W] |
1200 Wat [W] |
1200 Wat [W] |
Moc przyłączeniowa wbudowanego gniazda zasilającego do elektronarzędzi (opcjonalnie) |
2400 Wat [W] |
1100 Wat [W] |
1800 Wat [W] |
1200 Wat [W] |
Przewód przyłączeniowy (typ) |
H07 RNF 3G 1,5 mm2 |
H07 RNF 3G 1,5 mm2 |
H07 RNF 3G 1,5 mm2 |
H07 RNF 3G 1,5 mm2 |
Maksymalny strumień objętości powietrza i maksymalne podciśnienie
VC 20-U |
VC 20-UL |
VC 20-UM |
VC 20-UME |
||
---|---|---|---|---|---|
Maksymalny strumień objętości (powietrza) |
950 W |
68 ℓ/s |
·/· |
·/· |
·/· |
1100 W |
68 ℓ/s |
·/· |
·/· |
·/· |
|
1200 W |
74 ℓ/s |
·/· |
·/· |
·/· |
|
Maksymalny strumień objętości (powietrza) |
1100 W |
·/· |
138 m³/h |
138 m³/h |
138 m³/h |
1200 W |
·/· |
150 m³/h |
150 m³/h |
150 m³/h |
|
Maksymalne podciśnienie |
950 W |
235 hPa |
·/· |
·/· |
·/· |
1100 W |
230 hPa |
209 hPa |
209 hPa |
209 hPa |
|
1200 W |
253 hPa |
253 hPa |
253 hPa |
253 hPa |
VC 40-U |
VC 40-UL |
VC 40-UM |
VC 40-UME |
||
---|---|---|---|---|---|
Maksymalny strumień objętości (powietrza) |
950 W |
68 ℓ/s |
·/· |
·/· |
·/· |
1100 W |
68 ℓ/s |
·/· |
·/· |
·/· |
|
1200 W |
74 ℓ/s |
·/· |
·/· |
·/· |
|
Maksymalny strumień objętości (powietrza) |
1100 W |
·/· |
138 m³/h |
138 m³/h |
138 m³/h |
1200 W |
·/· |
150 m³/h |
150 m³/h |
150 m³/h |
|
Maksymalne podciśnienie |
950 W |
235 hPa |
·/· |
·/· |
·/· |
1100 W |
230 hPa |
209 hPa |
209 hPa |
209 hPa |
|
1200 W |
253 hPa |
253 hPa |
253 hPa |
253 hPa |
Informacje o hałasie i wibracjach, pomiar według EN 60335
Poniższe dane dotyczą wszystkich odkurzaczy przemysłowych VC 20 i VC 40.
Poziom emitowanego ciśnienia akustycznego (LpA) |
73 dB(A) |
Nieoznaczoność poziomu ciśnienia akustycznego (KpA) |
2,5 dB(A) |
Wartość emisji wibracji |
< 2,5 m/s² |
Stosowanie przedłużaczy
- Stosować wyłącznie przedłużacze przeznaczone dla danego zakresu roboczego o wystarczającym przekroju żył. W przeciwnym razie może dojść do spadku mocy urządzenia i przegrzania przewodu.
- Regularnie sprawdzać, czy przedłużacz nie jest uszkodzony.
- Wymieniać uszkodzone przewody przedłużające.
- Na wolnym powietrzu stosować wyłącznie przewidziane do tego celu i odpowiednio oznaczone przewody przedłużające.
Przewód |
AWG 16 |
AWG 14 |
AWG 12 |
AWG 10 |
---|---|---|---|---|
Przekrój przewodu |
1,31 mm² |
2,08 mm² |
3,31 mm² |
5,26 mm² |
Przekrój przewodu |
2,58 kcmil |
4,11 kcmil |
6,53 kcmil |
10,4 kcmil |
Długość przewodu |
25 m |
30 m |
50 m |
100 m |
Długość przewodu |
75 ft |
100 ft |
150 ft |
250 ft |
Uruchomienie
Pierwsze uruchomienie
- Otworzyć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
- Unieść głowicę ssącą znad zbiornika.
- Wyjąć akcesoria ze zbiornika i z opakowania.
- Nałożyć głowicę ssącą na zbiornik i zamknąć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
- Upewnić się, że głowica ssąca została prawidłowo zamocowana i zablokowana.
- Przyłączyć wąż ssący do urządzenia.
Wkładanie papierowego worka na pył do zbierania wiórów drewnianych
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Otworzyć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
- Unieść głowicę ssącą znad zbiornika.
- Włożyć nowy papierowy worek na pył w adapter i umieścić na zbiorniku.
- Nałożyć głowicę ssącą na zbiornik.
- Zamknąć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
- Upewnić się, że głowica ssąca została prawidłowo zamocowana i zablokowana.
- Przyłączyć wąż ssący do urządzenia.
Wkładanie plastikowego worka na pył
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Otworzyć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
- Unieść głowicę ssącą znad zbiornika.
- Umieścić w zbiorniku nowy plastikowy worek na pył (instrukcja na urządzeniu).
- Nałożyć głowicę ssącą na zbiornik i zamknąć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
Obsługa
W przypadku odkurzaczy UM i UME ustawić średnicę węża
- W celu zbierania/odsysania suchych, niepalnych pyłów z wartościami granicznymi ekspozycji oraz wiórów drewnianych należy ustawić włącznik do ustawiania średnicy węża odpowiednio do średnicy węża ssącego.
- W przypadku eksploatacji odkurzacza z systemem wierteł rurowych Hilti należy ustawić najmniejszą średnicę węża.
Praca bez korzystania z gniazda zasilającego na urządzeniu
- Przed włożeniem wtyczki do gniazda upewnić się, że wyłącznik główny ustawiony jest na "WYŁ.".
- Włożyć wtyczkę sieciową odkurzacza do gniazda.
- Obrócić wyłącznik główny na pozycję "WŁ".
Korzystanie z gniazda zasilającego na urządzeniu
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową odkurzacza z gniazda.
- Sprawdzić, czy maksymalny pobór mocy podłączanego elektronarzędzia nie przekracza dopuszczalnej maksymalnej mocy gniazda zasilającego na urządzeniu, patrz rozdział "Dane techniczne" i nadruk na gnieździe zasilającym.
- Przed włożeniem wtyczki elektronarzędzia do gniazda upewnić się, że elektronarzędzie jest wyłączone.
- Włożyć wtyczkę elektronarzędzia do gniazda zasilającego na urządzeniu.
- Włożyć wtyczkę sieciową odkurzacza do gniazda.
- Obróć wyłącznik główny w pozycję "Auto".
- Włączyć elektronarzędzie.
Zbieranie suchego pyłu
- Należy zadbać o to, aby filtr był suchy, a włożony worek na pył odpowiedni.
Zbieranie cieczy
- Skontrolować poziom wypełnienia.
- Do pracy na mokro używać w miarę możliwości oddzielnego filtra.
- Po zassaniu cieczy otworzyć oba zaczepy zatrzaskowe.
- Zdjąć głowicę ssącą ze zbiornika i postawić ją na płaskim podłożu, aby filtr mógł wyschnąć.
- Opróżnić zbiornik i wypłukać go wodą z węża. Wyczyścić szczotką elektrody oraz, po uprzednim wysuszeniu, przetrzeć ręką filtr.
- Pozostawić zbiornik do wysuszenia.
Po odkurzaniu
- Wyłączyć elektronarzędzie.
- Obróć wyłącznik główny na pozycję "WYŁ".
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową odkurzacza z gniazda.
- Zwinąć przewód przyłączeniowy i zawiesić na zaczepie.
- Opróżnić zbiornik i wyczyścić urządzenie wilgotną ściereczką.
- Zwinąć wąż.
- Odstawić odkurzacz w suchym pomieszczeniu i zabezpieczyć przed niepowołanym użytkowaniem.
Opróżnianie zbiornika z suchych pyłów
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Zdjąć głowicę ssącą ze zbiornika i postawić ją na płaskim podłożu.
- W przypadku odkurzaczy UM i UME
- Wyjąć worek na pył ze zbiornika.
- Wyjąć worek na pył ze zbiornika.
- W przypadku odkurzaczy U i UL
- Wyjąć worek na pył ze zbiornika lub chwycić za wgłębienie uchwytowe i przechylić zbiornik w celu opróżnienia.
- Wyjąć worek na pył ze zbiornika lub chwycić za wgłębienie uchwytowe i przechylić zbiornik w celu opróżnienia.
- W przypadku odkurzaczy UM i UME
- Następnie nałożyć głowicę ssącą na zbiornik i zamknąć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
Opróżnianie zbiornika bez worka na pył (w przypadku zbierania cieczy)
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Zdjąć głowicę ssącą ze zbiornika i postawić ją na płaskim podłożu.
- Chwycić za wgłębienie uchwytowe i przechylić zbiornik w celu opróżnienia.
- Wyczyścić brzeg zbiornika ściereczką.
- Nałożyć głowicę ssącą na zbiornik i zamknąć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
Konserwacja i utrzymanie urządzenia we właściwym stanie technicznym
Konserwacja urządzenia
- Należy zadbać o to, aby urządzenie, zwłaszcza uchwyty, były suche i czyste. Nie mogą one być zanieczyszczone smarem ani olejem. Nie używać środków konserwujących zawierających silikon.
- Nigdy nie używać odkurzacza z niedrożnymi szczelinami wentylacyjnymi! Ostrożnie czyścić szczeliny wentylacyjne suchą szczotką. Obce ciała nie mogą wniknąć do wnętrza urządzenia.
- Zewnętrzne powierzchnie urządzenia regularnie przecierać lekko zwilżoną ściereczką. Do czyszczenia nie używać urządzeń rozpylających, myjek parowych ani bieżącej wody, ponieważ może to zagrażać bezpieczeństwu elektrycznemu urządzenia.
Podczas prac konserwacyjnych i czyszczenia obchodzić się z urządzeniem tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla personelu konserwacyjnego i osób trzecich.
- Zastosować wentylację z wykorzystaniem filtrów.
- Należy nosić odzież ochronną.
- Miejsce przeprowadzania konserwacji oczyścić tak, aby do otoczenia nie przedostawały się żadne niebezpieczne substancje.
- Przed usunięciem urządzenia z obszaru ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami, urządzenie należy z zewnątrz odkurzyć, wytrzeć lub szczelnie zapakować. Unikać przy tym rozprzestrzeniania nagromadzonych, niebezpiecznych pyłów.
- Podczas konserwacji i naprawy wszystkie części, których nie udało się dokładnie wyczyścić, należy zapakować w szczelne worki i zutylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzać w serwisie Hilti lub zlecać wykwalifikowanemu personelowi kontrolę techniczną urządzenia, np. pod kątem uszkodzenia filtra, szczelności i działania mechanizmów kontrolnych.
Automatyczne czyszczenie filtra
Filtr jest częścią podlegającą zużyciu.
- Filtr wymieniać przynajmniej raz na pół roku.
- Jednak w przypadku intensywnej eksploatacji filtr należy wymieniać częściej.
Wymiana filtra
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Otworzyć zaczep zatrzaskowy osłony filtra.
- Otworzyć osłonę filtra.
- Ostrożnie wyjąć filtr za wgłębienia uchwytowe w mocowaniu.
- Wyczyścić uszczelki ściereczką.
- Włożyć nowy filtr.
- Zamknąć osłonę filtra, zatrzaskując do przodu blokadę pokrywy.
- Zamknąć zaczep zatrzaskowy osłony filtra.
Kontrola poziomu wypełnienia
- Zablokować kółka hamulcami w celu stabilnego ustawienia odkurzacza.
- Wyciągnąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Otworzyć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
- Zdjąć głowicę ssącą ze zbiornika i postawić ją na płaskim podłożu.
- Skontrolować gniazdo pod względem zanieczyszczeń i w razie potrzeby wyczyścić je szczotką.
- Skontrolować uszczelkę głowicy ssącej pod względem zanieczyszczeń i w razie potrzeby wyczyścić ją ściereczką.
- Nałożyć głowicę ssącą na zbiornik i zamknąć obydwa zaczepy zatrzaskowe.
Kontrola po wykonaniu czynności konserwacyjnych i związanych z utrzymaniem urządzenia
- Po zakończeniu prac konserwacyjnych należy sprawdzić, czy odkurzacz został odpowiednio zmontowany i działa prawidłowo.
- Sprawdzić działanie urządzenia.
Transport i przechowywanie
Transport
Nie przenosić pełnego urządzenia.
Urządzenia nie wolno zawieszać na dźwigu.
- Ewentualnie usunąć kondycjoner sieciowy i nieprzymocowany osprzęt z mocowania.
- Urządzenie należy opróżnić przed przeniesieniem w inne miejsce.
- Nie przechylać urządzenia ani nie transportować go w poziomie, jeśli zassana została ciecz.
- Na czas transportu złączyć oba końce węża za pomocą adaptera stożkowego.
Przechowywanie
- Odstawić odkurzacz w suchym pomieszczeniu i zabezpieczyć przed niepowołanym użytkowaniem.
Pomoc w przypadku awarii
W przypadku awarii, które nie zostały uwzględnione w tej tabeli lub których użytkownik nie jest w stanie usunąć sam, należy skontaktować się z serwisem Hilti .
Tabela usterek
Awaria |
Możliwa przyczyna |
Rozwiązanie |
---|---|---|
W przypadku odkurzaczy UM i UME Akustyczny sygnał ostrzegawczy (zmniejszona siła ssania) |
Pełny worek na pył. |
|
Filtr jest mocno zanieczyszczony. |
|
|
Zapchany wąż ssący lub osłona przeciwpyłowa elektronarzędzia. |
|
|
Przełącznik ustawiania średnicy węża w nieprawidłowej pozycji. |
|
|
Z odkurzacza wydostaje się pył. |
Filtr jest nieprawidłowo zamontowany. |
|
Uszkodzony filtr. |
|
|
Urządzenie włącza się i wyłącza samoczynnie lub przez użytkownika przepływa ładunek elektrostatyczny. |
Ładunek elektrostatyczny nie jest prawidłowo odprowadzany, urządzenie nie jest przyłączone do uziemionego gniazda sieciowego. |
|
Urządzenie nie daje się uruchomić lub wyłącza się po krótkim czasie. |
Zadziałał wyłącznik dopływu wody. |
|
Silnik nie działa. |
Zadziałał bezpiecznik w gnieździe sieciowym. |
|
Pełny zbiornik. |
|
|
Zadziałał wyłącznik termiczny silnika. |
|
|
Wyłącznik termiczny wielokrotnie wyłącza silnik. |
|
|
Silnik nie działa w trybie pracy automatycznej. |
Urządzenie jest uszkodzone lub nieprawidłowo podłączone. |
|
Nie działa system automatycznego czyszczenia filtra. |
Niepodłączony wąż ssący. |
|
Utylizacja
Produkty Hilti wykonane zostały w znacznej mierze z materiałów nadających się do powtórnego wykorzystania. Warunkiem recyklingu jest prawidłowa segregacja materiałów. W wielu krajach firma Hilti przyjmuje zużyte urządzenia w celu ponownego wykorzystania. Pytać należy w punkcie serwisowym Hilti lub doradcy handlowego.
Zgodnie z Europejską Dyrektywą w sprawie zużytego sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego oraz dostosowaniem jej do prawa krajowego, zużyte elektronarzędzia należy posegregować i zutylizować w sposób przyjazny dla środowiska.
Płuczka wiertniczaZ punktu widzenia ochrony środowiska spuszczanie płuczki wiertniczej do wód gruntowych lub kanalizacji bez odpowiedniego uzdatnienia jest problematyczne.
- Należy skonsultować się z lokalnymi władzami w związku z obowiązującymi przepisami w tym względzie.
Zaleca się następujący sposób uzdatniania:
- Płuczki wiertnicze należy zbierać (np. za pomocą odkurzacza do pracy na mokro).
- Odczekać, aż płuczka wiertnicza się osadzi i usunąć osad na wysypisko gruzu budowlanego (proces wytrącania się osadu można przyspieszyć środkami koagulującymi).
- Przed wylaniem pozostałej wody (zasadowa, wartość ph > 7) do kanalizacji, należy ją zneutralizować poprzez dodanie kwasowego środka neutralizującego lub rozcieńczyć dużą ilością wody.
- Zwierciny należy utylizować zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju.
Gwarancja producenta na urządzenia
- W razie pytań dotyczących warunków gwarancji należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem Hilti .